Економічний і соціальний розвиток України в 2006 році:
здобутки, проблеми, перспективи.
Цифри і факти
1. ГОЛОВНІ МАКРОЕКОНОМІЧНІ ТА СОЦІОГУМАНІТАРНІ ЗРУШЕННЯ
Попередня інформація про господарські та соціальні підсумки 2006 року переконливо свідчить: цей рік ознаменувався подальшим нарощуванням економічного потенціалу країни та підвищенням добробуту українського народу. Обсяг реального валового внутрішнього продукту (ВВП) протягом січня – листопада збільшився порівняно з відповідним періодом 2005 року на 6,7 відсотка, реальні наявні доходи населення – на 17 відсотків (дані січня – жовтня), що наочно характеризує соціальну спрямованість економічного розвитку.

Новий імпульс розвитку одержала економіка із завершенням виборчої кампанії до Рад усіх рівнів, створенням коаліції депутатської більшості у Верховній Раді України та формуванням персонального складу Кабінету Міністрів, що користується її підтримкою.
Кабінет Міністрів узяв курс на реалізацію таких структурних пріоритетів економічного зростання, які відповідають завданням побудови пізньоіндустріальної, інвестиційно-інноваційної економіки, посилення національної конкурентоспроможності, продукування та впровадження високих технологій.
Вже протягом перших місяців своєї роботи новий Уряд здійснив ряд невідкладних заходів щодо вирішення найбільш гострих питань функціонування народного господарства, поліпшення умов для провадження підприємницької діяльності, забезпечення країни імпортним природним газом за економічно прийнятною ціною, відновлення взаємовигідних відносин із стратегічним партнером — Російською Федерацією та розблокування експорту до неї українських товарів.
Розпочато практичну роботу із запровадження енергозберігаючих технологій, скорочення надмірної енергоємності виробництва та побутової сфери. Практично завершено законодавчу підготовку до вступу до Світової організації торгівлі. Укладено угоду з нафтовими компаніями про розвиток виробництва нафтопродуктів та економічне обґрунтування цін на них. Упорядковано ціни на товари та послуги, які істотно залежать від вартості нафтопродуктів.
Забезпечено виконання затверджених призначень, передбачених Законом України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” щодо фінансування інвестиційних проектів та програм підтримки пріоритетних галузей економіки. Лише за три місяці – з серпня по жовтень – збільшено порівняно з січнем – липнем витрати на економічну діяльність майже в 1,6 раза, з них на сільське господарство в 2,2 раза, житлово-комунальне господарство – в 2 рази. При цьому країна мала за підсумками січня – жовтня профіцит зведеного бюджету в розмірі 0,4 відсотка ВВП.
Нові, прагматичні підходи до розбудови відносин влади і бізнесу швидко знайшли підтримку в ділових колах всередині країни та за кордоном, про що свідчать насамперед збільшення продуктивного попиту на фінансові ресурси та адекватні йому рекордні показники росту прямих іноземних інвестицій та внутрішньої кредитної пропозиції. Обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України досяг станом на 1 жовтня 2006 р. 19,9 млрд. доларів США, їх чистий приріст протягом січня – вересня збільшився порівняно з відповідним періодом 2005 року в 3,3 раза. Кредитні вкладення в економіку зросли протягом 11 місяців на 61,6 відсотка.

Результати таких зрушень безпосередньо позначилися на прискоренні економічного зростання. Так, середньомісячні темпи приросту реального ВВП по відношенню до відповідного періоду минулого року протягом серпня – листопада в 1,6 раза перевищили ці темпи у січні – липні.

Вагоме зростання реальних доходів домашніх господарств відзначається за усіма їх джерелами. Доходи від заробітної плати підвищилися на 20,1 відсотка, прибуток та змішаний дохід від самозайнятої діяльності та некорпоративних підприємств, що належать домашнім господарствам – на 21, доходи від власності (відсотки, дивіденди, рента) – на 17,3, соціальні трансферти в грошовій формі (пенсії, допомога, інші соціальні виплати) – на 15,1 відсотка.
Уряд вживає заходів до інтенсивного погашення накопиченої в минулі роки заборгованості з виплати заробітної плати. У період з 1 серпня по 1 листопада така заборгованість за економічно активними підприємствами скорочена майже на 110 млн. гривень, або на 20 відсотків, у тому числі шахтарям за рахунок бюджетних коштів – на 74,8 млн. гривень, або на 73,2 відсотка.

Одним з аспектів позитивного впливу досягнутого економічного зростання на соціальний розвиток країни є збільшення обсягів соціальних послуг, що надаються громадянам за фінансовою участю бюджетної системи та державних соціальних фондів. Протягом січня – листопада приріст валової доданої вартості в галузі освіти збільшився порівняно з відповідним періодом 2005 року на 3,8 відсотка, охорони здоров'я та соціальної допомоги – на 2,6 відсотка.
Додаткові кошти використано насамперед на усунення диспропорцій у рівнях соціального обслуговування жителів міста і села, фінансово самодостатніх та соціально вразливих верств населення. За останні два роки на 17,7 відсотка зріс цільовий прийом до вищих навчальних закладів сільської молоді, на 6,1 відсотка – сиріт та дітей з малозабезпечених сімей. Регіональні заклади охорони здоров'я краще, ніж у попередні роки, забезпечувалися імунобіологічними препаратами, тест-системами для діагностики донорської крові, медикаментами для лікування хворих на цукровий діабет, туберкульоз та онкологічних хворих. Створено 1936 самостійних амбулаторій сімейної медицини, в тому числі 1855 – у сільській місцевості, 74 нових дитячих будинки сімейного типу та 384 прийомні сім'ї.
Зламано минулорічну тенденцію до скорочення темпів приросту суспільного виробництва, зумовлену згасанням експортної та інвестиційної діяльності. У будівництві, де у 2005 році відбувся спад обсягу валової доданої вартості на 6,9 відсотка (січень – листопад), досягнуто його приросту на 8,8 відсотка. У сфері торгівлі та послуг з технічного обслуговування і ремонту побутових товарів додана вартість зросла на 15,6 відсотка, на транспорті та в галузі зв'язку – на 9,8, в енергетиці – на 7, в обробній промисловості – на 5,6, добувній – на 5,8 відсотка.

У цілому темпи приросту ВВП утричі перевищили показник 2005 року. Зазначені темпи випереджають відповідні показники Російської Федерації та країн ЄС.

При цьому майже удвічі – з 2,9 до 5,6 відсотка прискорилися темпи приросту промислового виробництва, з'явилися незаперечні ознаки поліпшення його структури у напрямі випереджаючого розвитку галузей, що забезпечують технічний прогрес економіки в цілому та визначають місце України в міжнародному поділі праці. Темпи приросту обсягів виробництва продукції машинобудування підвищилися з 6,1 відсотка у січні – листопаді 2005 р. до 11,5 відсотка у відповідному періоді 2006 року. В металургії обсяги виробництва збільшилися на 8,5 відсотка, тоді як в 2005 році галузь весь час здавала позиції і закінчила рік із спадом виробництва на 1,5 відсотка.



Відновлено підвищувальну динаміку розвитку харчової промисловості. З надходженням сировини та кормів нового врожаю темпи приросту обсягів виробництва в зазначеній галузі досягли за підсумками січня – листопада 9,4 відсотка. На 7,3 відсотка зросли обсяги реалізації на забій худоби та птиці, на 10,7 відсотка – поголів'я свиней, на 0,7 відсотка – поголів'я птиці. Сформовано значні державні резерви зерна, на 12 відсотків збільшено сільськогосподарські площі, засіяні під урожай озимих зернових культур 2007 року.

Посилення економічної активності позитивно позначилося на скороченні безробіття: з початку року до 1 грудня кількість зареєстрованих безробітних скоротилася до 693,1 тис. осіб, або майже на чверть, а їх частка у чисельності населення працездатного віку з 3,1 до 2,5 відсотка.

За підсумками січня – вересня на 16,1 відсотка (або майже у 5 разів) збільшилися порівняно з 2005 роком інвестиції в основний капітал, у тому числі в 2,3 раза – в промисловості будівельних матеріалів та скловиробів, в 1,7 – в целюлозно-паперовій, видавничій та поліграфічній промисловості, в 1,5 – в машинобудуванні, в 1,4 – в сільському господарстві та суміжних галузях, на 30 відсотків – в охороні здоров'я, на 25-26 – у виробництві деревини та виробів з неї, хімічній і нафтохімічній промисловості, торгівлі, на 19-20 – в енергетиці та галузі зв'язку, на 20,8 відсотка – інвестиції у будівництво житлових будинків. Введення житла в експлуатацію за той же період збільшилося на 11,6 відсотка. Майже утричі зросла кількість придбаних нових технологій.


Таким чином, поновлено пропорцію як мінімум двократного перевищення темпів приросту інвестицій над темпами приросту ВВП, що вже існувала в українській економіці в 2003-2004 роках, і рекомендується вітчизняною економічною наукою як одна з важливих передумов підтримання високих темпів економічного зростання на стратегічну перспективу.
Порівняно з початком року дещо поліпшилася динаміка зовнішньої торгівлі, хоча в цілому її результати формувалися під впливом таких несприятливих чинників, як зростання цін на імпортовані енергоносії та введення іноземними партнерами певних обмежень на українську продукцію. У січні обсяг імпорту товарів збільшився порівняно з відповідним періодом 2005 року наполовину, а обсяг їх експорту скоротився на 6,1 відсотка. І хоча за кумулятивними результатами січня-жовтня обсяг експорту товарів зріс на 11,2 відсотка, а імпорту – зменшився до 22,6 відсотка, від'ємне сальдо торгівлі товарами збільшилося за абсолютною величиною з 1,2 млрд. доларів США за 10 місяців 2005 року до 4,6 млрд. у 2006 році. Однак і за зазначених обставин з ряду товарних позицій досягнуто значного збільшення поставок. Так, експорт жирів та олії збільшився в 1,8 раза, полімерних матеріалів, пластмас, каучуку – в 1,4 раза, продуктів рослинного походження – на третину, транспортних засобів та шляхового обладнання – на 21,9 відсотка, механічного обладнання, машин і механізмів – на 11,8 відсотка.

З урахуванням торгівлі послугами, де Україна має значне позитивне сальдо, сукупний дефіцит зовнішньоторговельного балансу на 1 жовтня 2006 р. становив 1,3 млрд. доларів США. Проте значний приток іноземних інвестицій та кредитів дав змогу збільшити офіційні міжнародні резерви країни порівняно з початком року на 9,4 відсотка і довести їх станом на 1 грудня 2006 р. до 21,2 млрд. доларів США.


Важливою частиною роботи Кабінету Міністрів, яку треба починати практично «з чистого листа», є виведення із занепаду житлово-комунального господарства, його фінансового оздоровлення після багаторічної затримки з введенням економічно обґрунтованих тарифів на відповідні послуги. Проводити кампанію із запровадження нових тарифів довелося саме нинішньому Уряду. Проте центральною владою зроблено усе від неї залежне, щоб мінімізувати втрати для населення. По-перше, Кабінет Міністрів узяв під жорсткий контроль всебічне обґрунтування нових тарифів. По-друге, значно демократизовано умови призначення субсидій для оплати житлово-комунальних послуг для малозабезпечених верств населення. По-третє, вжито заходів для послаблення цінового тиску на купівельну спроможність громадян з боку інших товарів і послуг. Урядом прийнято постанову „Про спрощення порядку призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”, реалізація якої дозволить забезпечити збереження соціальних гарантій малозабезпеченим верствам населення під час сплати житлово-комунальних послуг.
Протягом січня – листопада споживчі ціни підвищилися в Україні в середньому на 10,6 відсотка. При цьому продовольчі товари, на які припадає найбільш вагома частка особистого споживання, подорожчали лише на 2,7 відсотка, що у 3,5 раза менше від минулорічного приросту цін, непродовольчі товари – на 2,4 відсотка (в 1,7 раза менше). Тарифи на послуги збільшилися на 46,2 відсотка, з них електроенергія, газ, вода, тепло – в 1,8 раза.
Динаміка цін виробників промислової продукції несе на собі відбиток подорожчання імпортних енергоносіїв. У листопаді 2006 р. порівняно з груднем 2005 р. вони зросли в середньому на 13,5 відсотка, у тому числі на продукцію промисловості будівельних матеріалів на 26,3, енергетики – на 22,3, добувної промисловості – на 18,8, металургії – на 17,7 відсотка.


2. ЛЮДСЬКИЙ РОЗВИТОК, ДЕМОКРАТИЗАЦІЯ СУСПІЛЬСТВА
Охорона здоров’я
У 2006 році держава виділяла значні фінансові ресурси для поліпшення здоров’я українського народу. За рахунок коштів державного бюджету регіони забезпечувались імунобіологічними препаратами, тест-системами для діагностики донорської крові, медикаментами для хворих на цукровий діабет, частково для онкологічних хворих, хворих на туберкульоз.
Створено 1936 самостійних амбулаторій сімейної медицини, з них у сільській місцевості — 1855. Кількість штатних посад сімейних лікарів порівняно з 2000 роком збільшилась у 12 разів до 5996 осіб. У 2006 році не виявлено випадків завезення на територію України особливо небезпечних та карантинних захворювань.
Протягом 2006 року введено в експлуатацію новий корпус Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ, поліклініку міської лікарні № 4 на 150 відвідувань за зміну в м. Маріуполі Донецької області, лікувальну амбулаторію на 50 відвідувань за зміну в селищі Зоря Володарського району Донецької області, будівлі і споруди для створення міського центру профілактики і боротьби зі СНІДом у м. Києві, реконструйовано приміщення облтубдиспансеру на 55 ліжок в м. Славута Хмельницької області, Львівського державного онкологічного лікувально-діагностичного центру на 60 ліжок у м. Львові, корпус обласної кардіологічної лікарні на 100 ліжок у м. Львові, корпус патології новонароджених на 58 ліжок у м. Львові, лікарську амбулаторію в с. Томашгород Рокитнянського району Рівненської області тощо.
До закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності направлено на роботу 3713 лікарів та 290 провізорів. Зокрема, до закладів охорони здоров’я сільської місцевості направлено 1900 випускників, або 51,25 відсотка від загального випуску лікарів.
Здійснено комплекс заходів для запобігання поширенню ВІЛ/СНІДу, зокрема щодо відновлення фінансування Світовим банком проекту “Контроль за ВІЛ/СНІДом та туберкульозом в Україні” на суму понад 55 млн. доларів США. Отримано згоду правління Глобального Фонду на фінансування заходів з профілактики ВІЛ/СНІДу в Україні на суму близько 151 млн. доларів США на наступні 5 років.
Обсяг видатків на охорону здоров’я, визначений Урядом у 2006 р., становив 16,9 млрд. гривень, у тому числі з державного бюджету – 3,5 млрд. гривень, з місцевих бюджетів – 13,4 млрд. гривень (у 2005 р. – 12,4 млрд. гривень).
Розвиток культури
Діяльність Уряду у галузі культури була спрямована на збереження національного культурного надбання, подальший розвиток культури і мистецтв, забезпечення всебічного доступу громадян до культурних цінностей.
Бюджетне фінансування галузі культури має в цілому чітку позитивну динаміку. Так, у 2006 році видатки державного бюджету, спрямовані на її розвиток, зросли до понад 659 млн. гривень порівняно з 150,4 млн. гривень у 2001 році.
EMBED Excel.Chart.8 \s
У 2007 році видатки планується довести до 759,5 млн. гривень, або збільшити майже на 15 відсотків.
З державного бюджету у 2006 році фінансувались роботи із створення мистецького та музейного комплексу „Мистецький арсенал”, а також археологічних досліджень і музеєфікації Десятинної церкви – 45 млн. гривень; реконструкції та реставрації Одеського театру опери та балету – 20 млн. гривень, історичної частини м. Львова (площа Ринок) – 50 млн. гривень. На придбання народних інструментів для музичних шкіл виділено 10 млн. гривень. У жовтні з резервного фонду держбюджету виділено 1,1 млн. гривень для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.
Відповідно до плану заходів з відзначення 150-річчя від дня народження І. Я. Франка здійснено капітальний ремонт Львівського літературно-меморіального музею І. Франка та оновлення його експозиції, реконструкцію будівель у Державному історико-культурному заповіднику „Нагуєвичі”.
У рамках реалізації Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004–2010 роки кожна область отримає в цьому році від 20 до 70 тис. примірників книжок нових українських видань для поповнення фондів бібліотек.
В 2006 році Урядом схвалено Концепцію Державної програми збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на 2006–2010 роки, затверджено склади наглядових рад національних історико-культурних заповідників. З метою здійснення комплексу заходів для збереження і популяризації пам’яток, відкриття нових туристичних маршрутів затверджено Державну програму „Золота підкова Черкащини” на 2006–2009 роки. Утворено новий державний історико-культурний заповідник „Посулля”.
Продовжувався процес реформування структури державного управління галуззю – урядовими актами утворено Державну службу з питань національної культурної спадщини та Державну служби кінематографії.
Розроблено проекти Законів щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно охорони культурної спадщини. Завершується підготовка Концепції Загальнодержавної програми збагачення та розвитку культури і духовності українського суспільства на період до 2011 року.
Освіта
З метою підвищення якості освіти і виховання, забезпечення рівного доступу до здобуття якісної освіти, удосконалення механізму управління та фінансування Урядом схвалено Концепцію Державної програми розвитку освіти на 2006–2010 роки.
У 2006 році в Україні вперше проведено експериментальний етап зовнішнього незалежного оцінювання знань випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти під час вступу до вищих навчальних закладів. У тестуванні з української мови, математики та історії взяли участь 41,8 тис. випускників (близько 10 відсотків).
Кабінетом Міністрів багато зроблено для організованого початку нового навчального року, вжито заходів щодо завершення ремонтних робіт та належного функціонування навчальних закладів в осінньо-зимовий період, забезпечення їх підручниками. Практично завершено капітальний ремонт приміщень та котелень загальноосвітніх навчальних закладів. Станом на 1 вересня 2006 р. введено в дію 21 школу-новобудову у різних регіонах України.
У 2006 році порівняно з попереднім роком розширено доступ молоді до здобуття вищої освіти. Прийом за державним замовленням до державних вищих навчальних закладів III – IV рівня акредитації на денну форму навчання досяг 57 відсотків від загального обсягу прийому проти 54 у 2005 році, а І–ІІ рівня акредитації – 62 проти 58 відсотків.
Більше, ніж у два рази порівняно з минулим роком зріс цільовий прийом сільської молоді (до 22,3 тис. осіб).
Уперше забезпечено цільовий прийом до державних вищих навчальних закладів дітей з обмеженими фізичними можливостями (вадами слуху).
У всіх державних вищих навчальних закладах III–IV рівня акредитації з 2006/07 навчального року запроваджено кредитно-модульну систему організації навчання, що відповідає вимогам Болонського процесу.
Урядом затверджено перелік галузей, за якими здійснюється підготовка фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, адаптований до європейських освітніх програм і ринку праці.
Посилення захисту прав дітей та молоді
З метою визначення шляхів урегулювання питань ефективного забезпечення та захисту прав дітей Урядом схвалено Концепцію Загальнодержавної програми „Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на 2006–2016 роки”.
У 2006 році проведено профілактичні рейди („Вулиця”, „Вокзал” та інші), під час яких „з вулиці” вилучено 28,7 тис. безпритульних, бездоглядних дітей, схильних до скоєння правопорушень, жебракування; 11,6 тис. дітей перебувало у притулках для неповнолітніх.
Порівняно з 2005 роком на 6 відсотків збільшилася кількість усиновлень дітей громадянами України. Станом на 1 грудня 2006 р. створено 119 нових дитячих будинків сімейного типу та 450 прийомних сімей.
Протягом року підвищено майже утричі максимальний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку порівняно з минулим роком: з 1 січня його доведено до 241,5 гривень, з 1 квітня – до 248, а з 1 жовтня – до 252,5 гривень.
Незмінними залишаються вимоги Уряду стосовно підвищення якості надання послуг з оздоровлення та відпочинку, збільшення тривалості оздоровчої зміни в дитячих оздоровчих закладах до 20 днів, збереження життя та здоров’я дітей, збільшення кількості дітей, охоплених організованими формами оздоровлення, особливо соціально уразливих категорій.
На 2006 рік в розрахунках міжбюджетних трансфертів місцевим бюджетам передбачені кошти на фінансування оздоровлення дітей, що постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, в сумі 171,9 млн. гривень, що майже на 52 млн. гривень або на 43,3 відсотка більше відповідних показників 2005 року.
Уперше в розрахунках міжбюджетних трансфертів місцевим бюджетам на 2006 рік передбачено фінансування виконання заходів з оздоровлення дітей пільгових категорій у розмірі 25 млн. гривень.
Фізична культура та спорт
У 2006 році Урядом прийнято Державну програму розвитку фізичної культури і спорту в Україні на 2007–2011 роки та розпорядження щодо підготовки проведення в нашій країні I Європейських спортивних ігор (з неолімпійських видів спорту).
Завершено будівництво 213 майданчиків для загальної фізичної підготовки із штучним покриттям.
Українськими спортсменами здобуто на чемпіонатах світу і Європи 9 золотих, 17 срібних, 14 бронзових медалей та 14 ліцензій на участь у ХХIХ літніх Олімпійських іграх 2008 року.
Боротьба із злочинністю, протидія корупції,
сприяння розвитку судової системи
Кабінетом Міністрів постійно приділяється увага питанням боротьби із злочинністю, зміцненню економічної безпеки держави, детінізації економіки, протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.
Загальний рівень зареєстрованої злочинності у державі порівняно з аналогічним періодом 2005 року зменшився на 14,5 відсотка і становить 386,5 тис. злочинів (у 2005 році – 452,1 тис.).
Працівниками органів внутрішніх справ протягом 2006 року виявлено 39,6 тис. злочинів у сфері економіки, викрито понад 3011 злочинів із збитками на суму понад 100 тис. гривень. За закінченими провадженням кримінальними справами відшкодовано та повернуто державі 399,5 млн. гривень.
На постійній основі Урядом вживаються заходи щодо вдосконалення системи та підвищення ефективності виконання судових рішень. За 11 місяців 2006 року органами державної виконавчої служби забезпечено виконання 2,1 млн. таких рішень, за якими стягнуто 3,8 млрд. гривень, що на 10,4 відсотка більше, ніж за аналогічний період 2005 року.
Україною успішно пройдено оцінку Європейського Союзу у сфері справедливості, свободи та безпеки (План дій Україна – ЄС у сфері юстиції та внутрішніх справ). Отримано позитивний висновок оціночної місії ЄС щодо діяльності Державного комітету фінансового моніторингу.
Міжнародною Групою з розробки фінансових заходів щодо боротьби з відмиванням грошей (FATF) відносно України припинено активний моніторинг.
Почалася реалізація Проекту Європейського Союзу/Ради Європи та України –MOLI-UA-2, спрямованого на вдосконалення національної системи протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, поглиблення міжвідомчої співпраці та посилення координуючої ролі Державного комітету фінансового моніторингу.
Розвиток інститутів громадянського суспільства
У 2006 році Кабінетом Міністрів здійснено заходи щодо забезпечення відкритості діяльності органів виконавчої влади, створення умов для розвитку громадянського суспільства та реалізації конституційних прав громадян на інформацію, дотримання принципів свободи слова, всебічного сприяння розвитку та захисту вітчизняного інформаційного простору, гарантій безперешкодної діяльності журналістів та участі громадян в управлінні державними справами:
налагоджено проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю у формі громадських слухань, засідань за круглим столом, конференцій, зустрічей. Протягом 2006 року проведено понад 550 консультацій, з них – 350 за період діяльності чинного Уряду;
створено умови для підвищення ефективності роботи громадських рад при центральних та місцевих органах виконавчої влади. Станом на грудень 2006 року діє 72 таких консультативно-дорадчих органи, до складу яких входять понад 3 тис. представників громадських організацій, професійних спілок, інших об’єднань громадян, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації;
постановою Кабінету Міністрів розмір збору за державну реєстрацію об’єднань громадян з 1 січня 2007 р. зменшується вдвічі;
інтенсивно розвивається Єдиний веб-портал органів виконавчої влади, кількість відвідувачів якого протягом 2006 року збільшилася більш ніж у два рази і становить понад 3,5 млн. осіб на місяць;
проведено понад 300 прес-конференцій та брифінгів Прем’єр-міністра України, віце-прем’єр-міністрів, членів Уряду.
Кабінетом Міністрів розроблено законопроекти „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості відносин власності стосовно засобів масової інформації” та “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”.
У 2006 році на 57 одиниць зросла кількість телерадіомовних організацій, що в чотири рази більше, ніж за попередній рік. Станом на 1 листопада 2006 року в Україні зареєстровано 1268 телерадіоорганізацій, з них 647 – телемовних, 524 – радіомовних, 97 – телерадіомовних.
За даними Міністерства юстиції, станом на 1 грудня 2006 р. в Україні зареєстровано близько 25 тисяч газет і журналів, загальний річний тираж книжкової продукції за прогнозами на кінець 2006 року має досягти 54 200 тис. примірників.
Кількість одиниць періодичних видань,
зареєстрованих в Україні в 2002-2006 роках
EMBED MSGraph.Chart.8 \s
Річний тираж видання книг та брошур в Україні в 2000-2006 роках
EMBED MSGraph.Chart.8 \s
Чисте довкілля, безпека життєдіяльності людини
У 2006 році на 10 відсотків у порівнянні з попереднім роком зменшилася кількість випадків травматизму на виробництві, у тому числі із смертельним кінцем – на 5 відсотків, а кількість загиблих від нещасних випадків невиробничого характеру зменшилася на 8,9 відсотка.
Кабінетом Міністрів затверджено Комплексну програму захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод на період до 2010 року та прогноз до 2020 року, якою передбачається здійснити будівництво та реконструкцію захисних дамб, роботи з берегоукріплення, розчищення і регулювання русел річок, будівництво та відновлення гідротехнічних споруд.
У листопаді 2006 року до Верховної Ради подано проект Закону України „Про ратифікацію Протоколу про збереження біорізноманіття та ландшафтів Чорного моря до Конвенції про захист Чорного моря від забруднення”, спрямований на розв’язання комплексу проблем щодо стабілізації екологічної та економічної ситуації у Чорноморському регіоні, збереження та відтворення природних ресурсів Чорного моря, залучення України до виконання відповідних міжнародних природоохоронних проектів і програм.
У сфері цивільного захисту населення основні зусилля Уряду спрямовувалися на запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, удосконалення системи цивільного захисту населення і територій.
Продовжувалася ліквідація наслідків надзвичайної ситуації на території 275 артилерійської бази ракет і боєприпасів у с. Новобогданівці Мелітопольського району Запорізької області. Протягом року розчищено від вибухонебезпечних предметів понад 74,5 га, вилучено та перевезено до майданчика тимчасового зберігання понад 1,7 тис. тонн боєприпасів, зібрано близько 3,4 тис. тонн військового металобрухту.
Протягом 11 місяців 2006 р. кількість надзвичайних ситуацій техногенного характеру зменшилася на 4,5 відсотка, природного характеру – збільшилася на 10,9 відсотка. Кількість загиблих унаслідок надзвичайних ситуацій збільшилася на 5,7 відсотка, а кількість постраждалих зменшилася на 32 відсотків.
Створено та функціонує пілотний проект інформаційно-диспетчерської служби допомоги населенню європейського зразка за телефонним номером “112”.
Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерна та радіаційна безпека. За поданням Кабінету Міністрів Верховною Радою України прийнято Закон України “Про Загальнодержавну програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2006–2010 роки”, виконання якої дасть можливість більш ефективно забезпечувати реалізацію заходів з подолання наслідків катастрофи.
Протягом 2006 року здійснювалося фінансування видатків з надання пільг та виплати компенсацій постраждалим громадянам за 11 бюджетними програмами. Виплати здійснювалися в обсягах, передбачених державним бюджетом. Разом з тим за окремими програмами через наявність заборгованості попередніх років, зростання заробітної плати та цін на продукти харчування виникає загроза значного збільшення заборгованості у 2007 році. З метою недопущення цього процесу Кабінетом Міністрів збільшено видатки державного бюджету на 2007 рік порівняно з 2006 роком в цілому на 304 млн. гривень, або 19 відсотків.
У повному обсязі забезпечено виконання передбачених на 2006 рік заходів щодо реабілітації території зони відчуження, зняття із експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС, перетворення об’єкта “Укриття” в екологічно безпечну систему. Радіоекологічна ситуація протягом 2006 року в зоні відчуження залишалася стабільною, виникнення надзвичайних ситуацій на зазначених територіях не допущено, забезпечено мінімальний винос радіонуклідів за межі зони.
Продовжувалося будівництво пускового комплексу підприємства з переробки та захоронення радіоактивних відходів “Вектор”. Загальний ступінь будівельної готовності об’єктів комплексу становить близько 95 відсотків.
На Чорнобильській АЕС з енергоблоків №№ 1 та 3 починаючи з 5 грудня 2005 р. вивантажено на перевезено до сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-1) для тимчасового зберігання 1053 збірки відпрацьованого ядерного палива.
Повністю звільнено від ядерного палива енергоблок № 1 Чорнобильської АЕС, що є важливим етапом в процесі просування до зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС.
Практично завершено роботи з укріплення нестабільних конструкцій об’єкта “Укриття”, які виконувалися в рамках Плану здійснення заходів на об’єкті “Укриття” (ПЗУ–SIP), що значно підвищить рівень безпеки під час виконання робіт з будівництва нового безпечного конфайнмента об’єкта “Укриття”.
Кабінетом Міністрів схвалено проект Закону України “Про Загальнодержавну програму зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему” на 2006–2010 роки затверджено Державну програму безпечного зберігання відпрацьованих високоактивних джерел іонізуючого випромінювання та створено державні інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, чим значно посилено стан радіаційної безпеки в державі під час поводження з джерелами іонізуючого випромінювання.
EMBED Excel.Chart.8 \s 3. СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА
Доходи населення
У січні-жовтні 2006 р. порівняно з відповідним періодом минулого року номінальні доходи населення зросли на 28,4 відсотка. Наявний дохід, який може бути використаний населенням на придбання товарів та послуг, збільшився на 27 відсотків, а реальний наявний, визначений з урахуванням цінового фактора, - на 17 відсотків.
У жовтні 2006 р. порівняно з жовтнем минулого року номінальні доходи населення збільшилися на 25,4 відсотка, а наявний та реальний наявний доходи – відповідно на 23 та 10,8 відсотка.
Наявний дохід у розрахунку на одну особу за жовтень 2006 р. становив 730,9 гривень проти 592 гривень за відповідний період минулого року.
Протягом 2006 року забезпечувалося зростання середньої заробітної плати за всіма видами економічної діяльності та регіонами. Зокрема, середня заробітна плата штатних працівників у жовтні 2006 р. становила 1088,07 гривень, що на 23,3 відсотка більше, ніж у жовтні минулого року, та майже у 2,2 раза більше від розміру прожиткового мінімуму на працездатну особу.
EMBED Excel.Chart.8 \s
Проблемою залишається наявність заборгованості із заробітної плати, яка на 1 листопада 2006 р. становила 971,7 млн. гривень. Порівняно з 1 серпня 2006 р. (за час роботи чинного Уряду) заборгованість зменшилася на 117,4 млн. гривень, або на 10,8 відсотка.
Занепокоєння викликають борги працівникам економічно активних підприємств, які на 1 листопада 2006 р. становили 445,6 млн. гривень. Протягом серпня - жовтня заборгованість зменшилася майже на 110 млн. гривень, або на 20 відсотків.
EMBED Excel.Chart.8 \s
Зайнятість
Протягом 10 місяців 2006 року створено робочих місць для 935,5 тис. осіб, що становить 93,6 відсотка річного завдання.
У січні – листопаді 2006 р. послугами служби зайнятості України скористалися 2,5 млн. незайнятих громадян.
Активними заходами сприяння зайнятості населення було охоплено 1628,7 тис. осіб: 1014,2 тис. осіб отримали роботу за сприянням служби зайнятості, проходили професійне навчання 189,8 тис. осіб, 424,7 тис. осіб брали участь у громадських роботах.


Соціальне партнерство
На засадах соціального партнерства забезпечується продовження переговорного процесу з укладення Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями з питань, пов’язаних з регулюванням соціально-економічних інтересів працівників і роботодавців на новий строк.
На цей час в Україні укладено і діє 83 галузеві і 27 регіональних угод. За січень – жовтень 2006 р. Мінпраці зареєстровано (із змінами та доповненнями) 43 галузевих та 15 регіональних угод, з них за участю організацій роботодавців відповідно 7 та 15 угод.
Постійно здійснювався моніторинг стану укладення колективних договорів у галузях економіки і регіонах. Станом на 1 липня 2006 р. на виробничому рівні діє понад 89,9 тисяч колективних договорів, якими охоплено 9,5 млн. працюючих, що становить 81,1 відсотка до облікової кількості штатних працівників.
Соціальне страхування
Здійснюється управління коштами загальнообов’язкового державного соціального страхування на основі паритетності представників від застрахованих осіб, роботодавців та держави. На сьогодні загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням охоплено близько 21 млн. застрахованих осіб.
Протягом січня – жовтня 2006 р. забезпечено фінансування в повному обсязі допомоги при народженні дитини у розмірі 8 500 гривень та стовідсоткове фінансування поточних страхових виплат 317 тис. потерпілих на виробництві.
Розмір допомоги на поховання застрахованим особам з 1 січня 2006 р. становить 1200 гривень.
Пенсійне забезпечення
Відзначаються позитивні зрушення у пенсійному забезпеченні громадян.
У зв’язку з встановленням з 1 жовтня 2006 р. розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та відповідно розміру мінімальної пенсії за віком на рівні 366 гривень, середній розмір пенсій збільшився до 457,48 гривні (порівняно з відповідним періодом 2005 року – на 19 відсотків).
У зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму тричі перераховано надбавки та підвищення до пенсій:
понад 2,9 млн. осіб з числа ветеранів Великої Вітчизняної війни;
близько 1 млн. осіб, яким призначені пенсії за особливі заслуги перед Україною;
понад 45 тисячам осіб, які є Почесними донорами України.
Якщо до запровадження реформи (січень 2004 року) пенсії в розмірі вище прожиткового мінімуму отримували 232 тис. осіб, то на сьогодні їх кількість збільшилася у 42 рази і становить 10 млн. осіб.
За 11 місяців 2006 р. на 28,4 відсотка зросли власні надходження Пенсійного фонду; на 11,6 млн. гривень зменшено заборгованість із сплати внесків до Пенсійного фонду економічно активних підприємств.
За час функціонування третього рівня пенсійної системи понад 121 тис. осіб стали учасниками добровільного пенсійного забезпечення через недержавні пенсійні фонди.
У проекті Державного бюджету на 2007 рік закладено основу для бездефіцитного бюджету Пенсійного фонду – ресурси на пенсійне забезпечення збільшилися на 5,3 млрд. гривень, або на 31 відсоток. При цьому враховані в повному обсязі видатки на підвищення розмірів пенсій у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (таке підвищення заплановано здійснити тричі протягом 2007 року), а також на збільшення розмірів підвищень до пенсій учасникам війни, що з 2007 року будуть обчислюватися залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Активізовано роботу з запровадження другого – накопичувального рівня пенсійної системи та системи збору та обліку єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Відповідні законопроекти Уряд направив на розгляд Верховної Ради України.
Верховна Рада України ухвалила Закон України “Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)”, приєднання до якої дає можливість підтвердити європейський вибір держави, зміцнити авторитет України на міжнародній арені, забезпечити надійні передумови реалізації прав та свобод громадян у всіх їх виявах, а також сприятиме підвищенню рівня соціальної захищеності населення України, адаптації національного законодавства до європейських норм та стандартів у соціальній сфері.
Соціальний захист
Уряд постійно працює в напрямі соціального захисту сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів, громадян похилого віку та інвалідів.
З початку 2006 року введено нові види допомоги сім’ям з дітьми:
- державна соціальна допомога дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях.
- тимчасова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину.
Для посилення соціального захисту людей з інвалідністю, наближення його рівня до європейських та світових стандартів прийнято постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Державної типової програми реабілітації інвалідів" та "Про затвердження Порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації, переліку таких засобів".
З метою оптимізації видатків державного бюджету, створення системи державного контролю за цільовим використанням бюджетних коштів, що спрямовуються на соціальний захист населення, підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам".
З метою посилення соціального захисту учасників народного ополчення шляхом надання цій категорії громадян статусу учасника бойових дій та відповідних пільг на засіданні Уряду схвалено проект Закону України "Про доповнення статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Для забезпечення конституційного права соціально незахищених верств населення на отримання житла розроблено Порядок та Типове положення про спеціалізований будинок для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та інвалідів.
Соціальні пільги
Упорядкування розгалуженої системи пільг забезпечить створений Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП). В реєстр станом на 1 листопада 2006 р. включено інформацію про 12,3 млн. пільговиків.
Функціонування ЄДАРП дозволило у 2006 році в короткі строки забезпечити належне виконання Закону щодо соціального захисту дітей війни, оформити право на пільги для майже 4,4 мільйонів дітей війни.
У 2006 році розпочато утворення системи соціального захисту бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, послуги яким надаються у 94 закладах та установах різних форм власності та підпорядкування, з них 43 – заклади недержавної форми власності.
З метою проведення обліку бездомних та вирішення питання реєстрації їх місця перебування в Україні функціонує 6 центрів обліку бездомних громадян, три з яких у Луганській, Львівській, Тернопільській областях, утворені за останні місяці.
Для забезпечення прав малозабезпечених громадян на правову допомогу на сьогодні створено розгалужену мережу громадських приймалень. При органах юстиції функціонує 765 таких приймалень. Крім того, працівники забезпечують участь у роботі 1247 громадських приймалень, створених при райдержадміністраціях, центрах соціальних служб для молоді, виконавчих органах районних, міських рад тощо та 1669 виїзних консультаційних пунктів. З початку 2006 року в громадських приймальнях правову допомогу надано близько 134 тис. малозабезпеченим громадянам.
4. ЕКОНОМІЧНА ПОЛІТИКА
Податково-бюджетна політика
Протягом 2006 року вдалося забезпечити відновлення тенденції до прискорення економічного зростання, завдяки чому планові завдання щодо доходів державного бюджету не тільки виконувалися протягом всього року, а й стало можливим збільшити заплановані показники на 1,7 млрд. гривень. Очікується, що до кінця року цей план буде виконано в повному обсязі. Крім того, протягом року вирішується проблема з простроченою заборгованістю з відшкодування ПДВ – на кінець листопада 2006 р. вона зменшилася до 473 млн. гривень.


Станом на 25 грудня 2006 року до загального фонду державного бюджету надійшло 98,4 відсотка річного завдання, у 2005 році – 94,8 відсотка.
Вже виконані планові завдання на рік по окремих податках та зборах. Зокрема:
ПДВ із ввезених на територію України товарів (109,6%);
миту на товари, які ввозяться громадянами (162,1%);
митним зборам (178,2%);
платежам за користування надрами (105,8%);
державному миту (115,6%);
дивідендам, нарахованим на акції господарських товариств, які є у державній власності (109,9%).
Недоїмка з платежів до зведеного бюджету з початку року знизилася на 12,9 відсотка, або на 1,2 млрд. гривень і на 1 листопада 2006 р. становила 8,2 млрд. гривень.
Бюджет спрямовував значні кошти на:
розвиток паливно-енергетичного комплексу та заходи з енергозбереження – за десять місяців видатки на паливно-енергетичний комплекс зросли майже в 1,5 раза порівняно з відповідним періодом минулого року;
збільшення підтримки сільського господарства (за січень-жовтень видатки зросли в 1,6 раза порівняно з відповідним періодом 2005 року);
підвищення вкладень у розвиток інфраструктури країни, насамперед, дорожнього господарства (за січень-жовтень видатки зросли в 1,7 раза порівняно з відповідним періодом 2005 року). В цілому за 10 місяців капітальні видатки зросли на 44 відсотка порівняно з аналогічним періодом минулого року.
При цьому в бюджеті 2006 року приділялася значна увага і соціальним питанням. Касові видатки соціального спрямування по загальному фонду державного бюджету станом на 25 грудня 2006 року становили 47620,8 млн. грн., що перевищує на 1730,1 млн. грн., або на 3,8 відсотка річний показник 2005 року. У тому числі видатки на оплату праці працівників бюджетних установ зросли на 23 відсотка порівняно з річним показником 2005 року до 18841,9 млн. гривень.
Більш збалансованим у 2006 році став Пенсійний фонд України, його дефіцит зменшився з 16,3 млрд. гривень у 2005 році до 7,3 млрд. гривень у 2006 році, що створило передумови для досягнення його бездефіцитності у 2007 році.
EMBED Word.Picture.8
Збільшилася державна увага і до розвитку регіонів – у 2006 році заплановано збільшення трансфертів до місцевих бюджетів на 11,7 млрд. гривень порівняно з минулим роком, частка власних доходів місцевих бюджетів у зведеному бюджеті підвищилася з 22,6 відсотка у 2005 році до 23 відсотка за одинадцять місяців 2006 року.
Одночасно з вирішенням поточних питань у 2006 році закладалися підвалини довгострокового розвитку бюджетної системи України – розроблено Концепцію реформування податкової системи України, триває робота над Стратегією модернізації державних фінансів.
Оцінюючи позитивні здобутки Уряду, покращення макроекономічної ситуації та стану виконання бюджету, агентство Fitch 25 жовтня 2006 р. покращило прогноз для України по рейтингах дефолту емітента в іноземній та національній валютах з „Стабільного” до „Позитивний”.
Боргова політика держави у 2006 році підпорядковувалася інтересам мобілізації ресурсів на цілі модернізації економіки та фінансування у повному обсязі видатків за соціальними та гуманітарними програмами. На кінець року прямий державний зовнішній борг становитиме 9,9 млрд. дол. США, внутрішній борг – 11,7 млрд. грн. та 1,1 млрд. дол. США, що відповідає вимогам статей 13 та 14 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” та статті 18 Бюджетного кодексу України.
Регуляторна та конкурентна політика
Протягом 2006 року продовжувалася робота із зняття бар’єрів у сфері розвитку підприємництва, загального поліпшення бізнес-середовища.
Практично в кожному районі та місті обласного значення створено дозвільні центри, якими за 10 місяців 2006 року розглянуто 186 тис. звернень суб’єктів господарювання.
Зроблено перші кроки щодо запровадження декларативного принципу видачі документів дозвільного характеру. Зокрема, визначено порядок подання та реєстрації декларацій під час започаткування бізнесу без отримання дозвільних документів; запроваджено декларативний принцип у сфері пожежного нагляду.
Забезпечено створення необхідної законодавчої бази для проведення державної реєстрації суб'єктів господарювання за принципом "єдиного вікна". Реєстрація бізнесу сьогодні відбувається протягом 1-3 днів.
За оперативною інформацією (станом на 1 жовтня 2006 р.) темпи зростання кількості зареєстрованих суб’єктів підприємництва, порівняно з попереднім роком, становлять більше ніж 7 відсотків.
Кількість створених нових суб’єктів підприємництва у 2006 році, наведена у діаграмі, характеризується стійкою тенденцією зростання.

Урядом вживалися заходи щодо створення прозорих та сталих правил конкуренції. Зокрема, укладення угоди з провідними нафтотрейдерами сприяло насиченню ринків товарами як власного виробництва, так і імпортованими нафтопродуктами, відповідному їх здешевленню та запровадженню попереджувальних заходів на суміжних ринках, з метою запобігання викривленню ситуації з ціноутворенням. Завдяки цьому автоперевізники Рівненської, Донецької, Кіровоградської, Полтавської, Чернігівської областей зменшили вартість пасажирських, а Харківської також і вантажних перевезень.
За результатами припинення порушень законодавства у вигляді зловживань монопольним становищем споживачам у 2005-2006 роках відшкодовано 433,7 млн. гривень.
EMBED Excel.Chart.8 \s
Управління державним майном та приватизація
Протягом 2006 року врегульовано правові проблеми управління державним майном, проведена його інвентаризація. На сьогодні у Єдиному реєстрі об’єктів державної власності обліковуються 23,4 тис. юридичних осіб державної форми власності, 10160 господарських організацій з корпоративними правами держави, 5,9 млн. об’єктів нерухомості, що належать державним підприємствам, установам, організаціям.
Запровадження матеріальної відповідальності державних органів та посадових осіб за збитки, завдані внаслідок неефективного виконання функцій з управління майном та корпоративними правами держави, дозволило підвищити віддачу від державного майна у вигляді податків, дивідендів, орендних та концесійних платежів.
Станом на 1 грудня 2006 р. до державного бюджету перераховано 475 млн. гривень дивідендів, що становить майже 110 відсотків від річного завдання. При цьому, лише за останні чотири місяці отримано 226 млн. гривень дивідендів, або більше 50 відсотків від річного завдання.
EMBED PowerPoint.Slide.8
Збільшилися надходження від оренди державного майна завдяки удосконаленню законодавства та більш ретельному контролю з боку орендодавців за виконанням умов договорів оренди. Станом на 1 грудня 2006 р. до державного бюджету за цим напрямом вже надійшло 294,7 млн. гривень, що становить 105,23 відсотка річного плану.
EMBED Excel.Chart.8 \s
Разом з тим не вдалося забезпечити виконання у повному обсязі річного завдання з надходження коштів від приватизації до державного бюджету у 2006 році.
З метою створення належних умов для підготовки і проведення приватизації державного майна у 2007 році, мінімізації ризиків ненадходження коштів від її проведення у запланованих обсягах Верховною Радою за поданням Уряду на початку грудня 2006 р. затверджений Перелік об’єктів права державної власності, що підлягають приватизації у 2007 році.
З метою вдосконалення механізмів приватизації, зокрема середніх і великих підприємств, насамперед в частині підвищення відкритості і прозорості цього процесу, Урядом підготовлені проект нової Державної програми приватизації на наступні три роки, а також зміни до базових законів з питань приватизації.
Інвестиційна діяльність
Основний капітал. За січень-вересень 2006 р. суб’єктами господарювання за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 68201,4 млн. гривень інвестицій в основний капітал, що на 16,1 відсотка більше, ніж за 9 місяців 2005 р.
Склад інвестицій в основний капітал за джерелами фінансування має такий вигляд:
млн.грн.
EMBED Excel.Chart.8 \s

EMBED Excel.Chart.8 \s
У порівнянні з відповідним періодом 2005 року на 4,2 відсоткового пункту зросла частка інвестицій, освоєних за рахунок кредитів банків та інших позик, на 0,9 відсоткового пункту – коштів населення на будівництво індивідуальних житлових будинків.
Серед видів економічної діяльності найвагомішу частку (38,4 відсотка) усіх інвестицій в основний капітал спрямовано у розвиток промисловості. Майже дві третини (65,3 відсотка) цих коштів освоєно підприємствами обробної промисловості, що становить 17106,5 млн. гривень (на 14,2 відсотка більше ніж за 9 місяців 2005 року). Значно зросли обсяги інвестицій в основний капітал у підприємств таких видів економічної діяльності, як виробництво гумових та пластмасових виробів – у 2,7 раза, неметалевих мінеральних виробів (будматеріалів, скловиробів) – у 2,3 раза. В 1,7 раза збільшено інвестування підприємств целюлозно-паперової промисловості та видавничої справи і з виробництва електричного та електронного устаткування, в 1,5 раза – з виробництва транспортного устаткування.
Спеціальні економічні зони і території пріоритетного розвитку. Протягом 2006 року суб’єкти підприємницької діяльності, зареєстровані на територіях спеціальних (вільних) економічних зон (СЕЗ) і територіях пріоритетного розвитку (ТПР), продовжували реалізацію затверджених інвестиційних проектів.
Станом на 1 листопада 2006 р. на 403 підприємствах – суб’єктах СЕЗ і ТПР реалізується 456 інвестиційних проектів загальною кошторисною вартістю понад 6,4 млрд. доларів США, з них іноземні інвестиції – 2,3 млрд. доларів США. При цьому у EMBED Excel.Chart.8 \s
2006 році, за відсутності законодавчо встановлених економічних стимулів для інвесторів, суб’єктами СЕЗ і ТПР залучено інвестицій на суму 549,1 млн. доларів США, що на 9 відсотків більше обсягу залучених інвестицій за відповідний період 2005 року, у тому числі іноземних – 242,7 млн. доларів США, створено 5,8 тис. робочих місць, що на 5 відсотків більше кількості створених робочих місць за відповідний період 2005 року, сплачено податків, зборів (обов’язкових платежів) на суму 1,5 млрд. гривень.
З метою комплексного дослідження, узагальнення результатів діяльності СЕЗ і ТПР та визначення ефективних шляхів подальшого їх функціонування утворено Міжвідомчу комісію з питань функціонування спеціальних (вільних) економічних зон і територій пріоритетного розвитку.
На сьогодні на фоні макроекономічної стабілізації спостерігаються чіткі тенденції зростання показників ринку цінних паперів, зокрема зростають обсяги випусків цінних паперів, які супроводжуються надходженням інвестицій на підприємства, збільшуються обсяги угод з цінними паперами, стрімко розвивається сфера спільного інвестування.
Протягом 2006 року загальний обсяг випуску акцій становив близько 36 млрд. гривень, зареєстровано 660 випусків облігацій на суму близько 15 млрд. гривень, 165 випусків цінних паперів інститутів спільного інвестування на суму близько 12 млрд. гривень.
Інноваційна діяльність
Визначені Урядом пріоритети державної політики, спрямованої на підвищення інноваційної активності підприємств, у 2006 році сприяли збільшенню більше ніж на 3 млрд. гривень обсягів реалізації інноваційної продукції у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Українські підприємства активніше, ніж в 2005 році, впроваджували на своїх виробництвах інновації у вигляді машин, устаткування, приладів, апаратів, а також майже втричі збільшили кількість нових технологій, що були придбані ними:

EMBED Excel.Chart.8 \s
Викладене сприятиме збільшенню виробничих потужностей, підвищенню гнучкості виробництва, поліпшенню умов праці.
Приріст виробництва інноваційної продукції технологічними парками за результатами січня - вересня 2006 р. становив 3,8 відсотка проти відповідного періоду 2005 р.
У III кварталі 2006 р. за рахунок діяльності технологічних парків надходження до бюджетів та державних цільових фондів зросли відповідно попереднього кварталу ц.р. на 3,6 відсотка, а III кварталу 2005 р. – на 60,8 відсотка.
Витрати на науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи у III кварталі 2006 р. зросли у 6 разів порівняно з попереднім кварталом.
Промисловість
Одним із пріоритетних напрямів діяльності Уряду є запровадження ефективної промислової політики спрямованої на створення сприятливих умов для збільшення обсягів виробництва наукоємної, високотехнологічної та конкурентоспроможної продукції, створення сучасних інтегрованих виробничо-технологічних комплексів, об'єднань, адаптованих до роботи в ринкових умовах.
Внаслідок виваженої урядової політики у промисловому комплексі в усіх галузях промисловості за період з серпня 2006 р. забезпечено стійку позитивну динаміку зростання промислового виробництва.
За підсумками роботи у січні-листопаді 2006 року зростання виробництва в промисловості порівняно з відповідним періодом минулого року становило 5,6 відсотка. У машинобудівному комплексі темпи росту становлять 111,5 відсотка.
В авіаційній галузі опрацьовуються інструменти фінансової підтримки розроблення, виробництва, закупівлі вітчизняних літаків, у тому числі за лізинговою схемою. Передбачено державну фінансову підтримку розроблення та виготовлення сучасної авіаційної техніки.
В суднобудівній галузі створюються сприятливі умови для залучення інвестицій, розроблено пропозиції щодо використання у 2007 році лізингового фонду на будівництво транспортних засобів, у тому числі морських та річкових суден для потреб українських судноплавних компаній, затверджені заходи до виконання Національної програми будівництва суден рибопромислового флоту України на 2002 – 2010 роки.
В рамках реалізації міжнародного проекту за програмою „Морський старт” в III кварталі 2006 р. здійснено два успішних пуска ракет-носіїв „Зеніт-3SL”, а також за допомогою ракети-носія „Дніпро” запущено американський космічний апарат „Генесиз–1”. Всього з початку року здійснено 9 успішних запусків супутників за допомогою ракет-носіїв українського виробництва (Зеніт-3SL, „Циклон-2”, „Дніпро”). Затверджено „Программу сотрудничества Росийской Федерации и Украины в области исследования и использования космического пространства на 2007-2011 годы”. У листопаді в Україні проведено Міжнародний симпозіум ООН з космічного права.
Позитивну динаміку нарощування виробництва продукції мають підприємства гірничо-металургійного комплексу – 8,5 відсотків.
Для законодавчого забезпечення вступу України до Світової організації торгівлі за поданням Уряду в грудні 2006 р. Верховною Радою України прийняті Закони “Про внесення змін до Закону України “Про вивізне (експортне) мито на відходи та брухт чорних металів” та “Про ставки вивізного (експортного) мита на брухт легованих чорних металів, брухт кольорових металів та напівфабрикати з їх використанням”.
На 3,1 відсотка забезпечено збільшення випуску продукції хімічного виробництва.
Через те, що на роботі підприємств хімічної промисловості, особливо азотних, негативно позначиться збільшення ціни на імпортований природний газ, Урядом у грудні прийнята постанова щодо зменшення розміру збору до державного бюджету у вигляді цільової двохвідсоткової надбавки до тарифу на природний газ до 0,01 відсотка для підприємств хімічної галузі, які використовують природний газ як сировину.
Вжито заходів до забезпечення розвитку національної системи стандартизації, її відповідності вимогам Угоди з технічних бар’єрів у торгівлі, зокрема, затверджено 729 національних стандартів, з них 472 гармонізовано з міжнародними та європейськими.
Протягом 2006 року на підприємствах України сертифіковано 251 систему управління якістю.
З метою дотримання вимог технічних регламентів на основі Директив ЄС підготовлено та затверджено 8 переліків національних стандартів України, що свідчить про відповідність конкретних видів продукції вимогам технічних регламентів, затверджених в Україні.
З метою запобігання випуску на споживчий ринок України неякісної продукції запроваджено на постійній основі державний нагляд за дотриманням виробниками відповідних стандартів, норм і правил у всіх секторах економіки.
Протягом 2006 року перевірено якість товарів (робіт, послуг) на суму більше ніж 227,3 млн. гривень. Попереджено придбання і використання населенням України недоброякісних продовольчих і непродовольчих товарів (робіт, послуг) на суму понад 65,5 млн. гривень, що становить 28,9 відсотка перевіреної кількості.
Транспорт та зв’язок
У 2006 році підприємства транспортної галузі в цілому стабільно задовольняли потреби суспільного виробництва і населення в перевезеннях.
По підприємствах, що відносяться до сфери управління Мінтрансзв’язку темп росту обсягу перевезень вантажів за 11 місяців 2006 р. становив 108,3 відсотка або 44,4 млн. тонн, а пасажирів – 102,9 відсотка (114,7 млн. чоловік). На 8,3 відсотка збільшився вантажообіг і на 3,8 відсотка – пасажирообіг. Суттєво (на 10,2 відсотка) зросли обсяги транзитних перевезень вантажів залізничним транспортом. Здійснено заходи, спрямовані на технічне переоснащення транспорту, підвищення рівня транспортного обслуговування. В 2006 році швидкісні поїзди почали курсувати на залізничних маршрутах Київ — Кременчук, Київ – Львів, Харків – Донецьк.
Протягом 11 місяців 2006 р. обсяг послуг зв’язку, наданий операторами всіх форм власності, зріс на 21,7 відсотка у порівнянні з аналогічним періодом 2005 року і становив 30,1 млрд. гривень, з них населенню – 12 млрд. гривень.
Високими темпами зростали обсяги послуг мобільного зв’язку (39,5 відсотка). На сьогодні понад 90 відсотків населення користується рухомим (мобільним) зв’язком.
Кількість користувачів мережі Інтернет в Україні постійно зростає і зараз становить близько 8 млн. Станом на кінець 2006 р. забезпечено створення майже 1000 пунктів колективного доступу населення до Інтернет, з них понад 100 – у поштових відділеннях та відділеннях зв’язку, 838 – у бібліотеках 25 областей, міст Києва і Севастополя.
Понад 10 000 загальноосвітніх навчальних закладів обладнано навчальними комп’ютерними класами, при цьому близько 40 відсотків їх загальної кількості підключено до Інтернет.
Паливно-енергетичний комплекс
В паливно-енергетичному комплексі зусилля Уряду спрямовувалися на створення умов для надійного забезпечення зростаючого попиту населення та галузей економіки на енергетичні продукти та послуги.
Пріоритетами державної політики стали виконання Плану невідкладних заходів щодо подолання кризових явищ в економіці та наповнення Енергетичної стратегії України конкретним змістом.
Подолано відставання у накопиченні вугілля на складах теплових електростанцій, що дозволило до початку опалювального сезону підготувати його запаси в обсязі 3 млн. тонн.
Завершені планові ремонти енергоблоків теплових, атомних, гідравлічних електростанцій та електричних мереж, що дозволить забезпечити стабільне проходження опалювального сезону.
Досягнуті домовленості з постачальниками імпортованого природного газу щодо збереження існуючих цінових параметрів та здійснення його поставок в достатніх обсягах до кінця 2006 року.
Вдалося відновити графік закачування газу до підземних сховищ і накопичити на початок опалювального сезону 25,6 млрд. куб. метрів, що є важливою умовою забезпечення потреб споживачів України та безперебійного транзиту природного газу до країн Європи.
Здійснено пуск першого агрегата Ташлицької гідроакумулюючої електростанції потужністю 150 МВт.
Введені нові лінії електропередачі та підстанції в Одеській області та Автономній Республіці Крим, що значно покращило умови енергозабезпечення південних регіонів країни.
За 11 місяців 2006 р. збільшено виробництво електроенергії на 6,41 млрд. кВт. годин (або на 3,8 відсотка) порівняно з відповідним показником 2005 року, а обсяг її експорту – на 1,5 млрд. кВт. годин (або на 19,2 відсотка).
Видобуток вугілля за 11 місяців збільшився на 2,1 млн. тонн (або на 3 відсотка).
Суттєво зменшена заборгованість теплоелектростанцій за отримане вугілля, збільшено обсяг видатків державного бюджету на технічне переоснащення вугільних підприємств та часткове покриття витрат із собівартості продукції, що дало можливість в 4 рази зменшити заборгованість із заробітної плати працівникам галузі.
З початку року забезпечено приріст видобутку нафти і газового конденсату на 4,3 відсотка та природного газу – на 1,5 відсотка.
У грудні НАК „Нафтогаз України” повністю погасив заборгованість перед зовнішніми постачальниками за одержаний в І кварталі 2006 р. природний газ.
Побудовано ефективну систему взаємодії влади та бізнесу на ринку нафти та нафтопродуктів, що сприяло зниженню цін на бензини в середньому на 20 відсотків, а на дизельне паливо – на 12 відсотків.
Принциповою позицією Уряду у 2006 році було підвищення платіжної дисципліни у розрахунках за енергоносії.
Рівень розрахунків споживачів за електроенергію у серпні – листопаді доведено до 103,3 відсотка, що дозволило зменшити заборгованість споживачів у 2006 році на 540,6 млн. гривень.
Продовжується погашення заборгованості минулих років за енергоносії. Так, заборгованість енергопостачальних компаній перед державним підприємством „Енергоринок” зменшилася на 2,46 млрд. гривень.
Рішенням Уряду встановлено диференційовані граничні ціни на природний газ для населення. Для груп населення, що не використовує його для опалення, ціна зменшилася на 18 відсотків і не перевищує 339 гривень за 1 тис. куб. метрів.
Виконання у 2006 році заходів з енергозбереження дозволило скоротити використання природного газу промисловими споживачами на 6 відсотків, тепловими електростанціями – на 25 відсотків, підприємствами комунальної теплоенергетики – на 4,3 відсотка. Технологічні втрати електроенергії під час транспортування знизилися на 1,2 відсотка, питомі витрати умовного палива на її виробництво – на 2 г/кВт. годину.
Встановлення побутових лічильників газу випереджає графік на 28,8 відсотка.
Уряд напрацьовує нормативно-правову базу для розв’язання проблем паливно-енергетичного комплексу. Розроблено рішення, спрямоване на покращання умов будівництва атомних і гідроакумулюючих електростанцій, магістральних електричних мереж, у проекті Державного бюджету України на 2007 рік передбачено здешевлення кредитів на будівництво цих об’єктів. Підготовлені до впровадження 34 інвестиційні проекти вартістю 19 млрд. гривень в електроенергетиці.
На черзі реконструкція та модернізація енергоблоків теплових електростанцій, заходи щодо розвитку ядерно-паливного циклу, пуск в 2007 році другого гідроагрегата на Ташлицькій та першого на Дністровській гідроакумулюючих електростанціях.
Передбачається ввести в експлуатацію на шахті-новобудові № 10 «Нововолинська» 300 тис. тонн потужностей з видобутку вугілля, встановити мораторій на закриття шахт, які мають значні підготовлені запаси вугілля.
Запроваджується система розрахунків за енергетичне вугілля з урахуванням його калорійності та якості.
Продовжується формування структури нафтового ринку, узгоджуються основні засади створення резервних запасів нафти і нафтопродуктів, реалізуються програмні документи щодо диверсифікації джерел постачання нафти в Україну і впровадження проекту Євро-Азіатського нафтотранспортного коридору.
Проблемним залишається питання надмірного споживання енергоресурсів населенням та підприємствами. У зв’язку з цим підготовлено перелік енергозберігаючих проектів, впровадження яких планується розпочати у 2007 році на підприємствах гірничо-металургійного, хімічного, машинобудівного комплексів, у легкій та деревообробній промисловості.
Розроблено проекти Законів України “Про забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів” та “Про комерційний облік ресурсів, передача яких здійснюється мережами”.

Економіка природокористування
Проведено перший в Україні відкритий конкурс та визначено компанію – переможця (“Венко інтернешнл лімітед”) на розробку Прикерченської ділянки надр континентального шельфу Чорного моря.
У 2006 році за рахунок коштів державного бюджету забезпечено:
підготовку 13 перспективних нафтогазових об’єктів з перспективними ресурсами понад 32 млн. тонн умовного палива;
приріст запасів корисних копалин, зокрема: 1 млн. тонн нафти і газового конденсату (100 відсотків до планових показників), близько 15,9 млн. тонн кам’яного вугілля (105,8 відсотка), понад 2 млн. тонн бурого вугілля (101,8 відсотка), близько 2,5 умовної одиниці золота (208 відсотків), 4963,2 тис. м куб. (165,4 відсотка) підземних вод для задоволення потреб населення у питній воді.
Протягом 2006 року відкрито нафтові родовища Суботіна (на Прикерченському шельфі) і Південно-Берестівське (Чернігівська область), Васищівське газоконденсатне родовище (Полтавська область).
Агропромисловий комплекс
Завдяки спільній взаємодії Кабінету Міністрів, місцевих органів виконавчої влади, суб’єктів аграрного ринку збережено позитивні тенденції розвитку АПК, забезпечено продовольчу безпеку держави, нарощено експортний потенціал галузі.
Очікувані обсяги валової продукції сільського господарства у 2006 році становитимуть 100,6 відсотка проти попереднього року. Валовий збір зерна (в заліковій вазі) становить 35,1 млн. тонн, у тому числі продовольчої пшениці – 14,2 млн. тонн за потребою 5,1 млн. тонн, що повністю задовольняє внутрішні потреби держави, цукрових буряків – 21 млн. тонн, олійних культур – 6,5 млн. тонн, картоплі – 19,4 млн. тонн, овочів – 7,3 млн. тонн, молока – 13,2 млн. тонн, яєць – 14,2 млрд. штук, худоби та птиці (реалізація) – 2,6 млн. тонн.
Уряд вишукав бюджетні кошти для формування незнижуваних запасів продовольчого зерна, в результаті чого до державного продовольчого резерву його закуплено 148,3 тис. тонн, а з урахуванням перехідного запасу – 279,1 тис. тонн за завданням 400 тис. тонн. До державного матеріального резерву закуплено 37,5 тис. тонн зерна, в регіональні ресурси з урахуванням шестимісячної потреби його заготовлено 2,2 млн. тонн (зерно вже проплачене).
У 2006 році буде вироблено майже 2,4 млн. тонн цукру, що у повному обсязі забезпечить потребу внутрішнього ринку до початку нового сезону його виробництва.
Закладено надійну основу під урожай 2007 року. Зяблевий обробіток ґрунту проведено на площі 11,6 млн. гектарів (більше порівняно з минулим роком на 8 відсотків). В оптимальні і допустимі строки засіяно озимими зерновими культурами 7 млн. гектарів (на 12 відсотків більше), з них пшениці – 5,8 млн. гектарів (на 12 відсотків більше). Заготовлено понад 1,5 млн. тонн насіння ярих зернових і зернобобових культур, що становить 102 відсотки потреби.
Намітились позитивні процеси стабілізації у галузі тваринництва. Обсяги виробництва валової продукції тваринництва збільшились на 4 відсотки. Цього вдалося досягти за рахунок приросту чисельності поголів’я свиней, овець, кіз та птиці. Зросли показники вирощування худоби, птиці та продуктивність дійного стада. Важливим результатом таких тенденцій є підвищення рівня споживання населенням м’яса і м’ясопродуктів, яєць, молока і молокопродуктів.
В аграрному секторі вагоме місце займає харчова і переробна промисловість. Галузь за питомою вагою реалізованої продукції посідає друге місце в загальному обсязі її реалізації в Україні.
У 2006 році приріст становитиме понад 7 відсотків, а за прогнозами у 2007 році – 9 відсотків, що забезпечить рівень споживання населенням продуктів вітчизняного виробництва у структурі загальних обсягів продовольства не менше ніж 95 відсотків.
Високих темпів приросту виробництва досягнуто в м’ясній, рибній, макаронній, плодоовочевій консервній, пивобезалкогольній, олієжировій та деяких інших підгалузях харчової промисловості.
Українська продукція успішно освоює продовольчі ринки інших країн.
У 2006 році розроблялись гармонізовані до міжнародних вимог 280 національних стандартів та 38 технічних регламентів, прийнято ряд законодавчих актів щодо поступового зниження тарифних ставок на експорт та імпорт сільськогосподарської продукції.
Участь України в СОТ потребує вже нині здійснення заходів щодо підвищення ефективності функціонування аграрного сектору та лібералізації ринків сільськогосподарської і харчової продукції.
З цією метою передбачається у наступному році збільшити обсяги державної підтримки аграрного виробництва, розвитку соціальної сфери села та сільських територій. З урахуванням збереження пільгового режиму оподаткування сільгосптоваровиробників податком на додану вартість державна підтримка розвитку АПК та забезпечення соціальної сфери села у 2007 році досягне 11,17 млрд. гривень.
Уряд сприятиме також становленню і розвитку крупнотоварного виробництва в АПК, розробленню і запровадженню оптимальних технологій виробництва сільськогосподарської продукції з урахуванням природно-кліматичних зон та агроекологічної придатності земель, у тому числі для ведення органічного сільського господарства, підвищенню рівня комплексної механізації технологічних процесів із застосуванням прогресивних технологій, нової техніки та енергоносіїв з власних відновлювальних джерел.
EMBED Excel.Chart.8 \s
5. ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ПОЛІТИКА
Завершено процес гармонізації українського законодавства до норм і принципів СОТ.
За 10 місяців 2006 р. зовнішньоторговельний обіг товарами збільшився порівняно з відповідним періодом 2005 року на 17,2 відсотка і становив 67 310,1 млн. доларів США. Обсяги експорту товарів збільшилися на 11,2 відсотка і становили 31 332,6 млн. доларів США, імпорту – на 22,6 відсотка і становили 35 977,5 млн. доларів США. Від’ємне сальдо зовнішньоторговельного балансу товарів склало 4644,9 млн. доларів США.
EMBED MSGraph.Chart.8 \s
Вжиті Урядом невідкладні заходи щодо подолання кризових явищ в економіці дали змогу добитися поліпшення показників зовнішньої торгівлі. Так, якщо за січень – червень 2006 р. експорт товарів та послуг порівняно з відповідним періодом минулого року зріс на 5,1 відсотка, то за січень – вересень 2006 р. таке збільшення становило 11,6 відсотка.
В 2006 році вдалося подолати негативні тенденції у розвитку відносин із самим потужним економічним партнером України – Російською Федерацією. Відновлено постійний діалог між урядами обох держав. Проведено перше засідання Комітету з питань економічного співробітництва Українсько-Російської міждержавної комісії і узгоджено шляхи вирішення основних питань двосторонніх відносин.
Завдяки зусиллям нового Уряду України щодо переведення стосунків з Росією у русло реального стратегічного партнерства вдалося втримати від падіння темпи зростання експорту вітчизняної продукції до Російської Федерації, вирішувати питання експорту до Росії м’ясомолочної продукції, повністю забезпечити нашу державу енергетичними ресурсами.
Головну увагу в діяльності Уряду в рамках СНД було приділено впровадженню ініціатив України щодо створення транспортних коридорів для транспортування енергоносіїв до країн Центральної, Південної та Західної Європи з уніфікованою тарифною політикою та удосконалення механізму функціонування зони вільної торгівлі в рамках СНД. Українська сторона домоглася реального просування ініціативи щодо гарантій прав громадян у сфері пенсійного забезпечення.
Протягом 2006 року проведено низку організаційних заходів різного рівня з питань опрацювання 93 нормативно – правових актів з формування ЄЕП, з яких 25 вважаються першочерговими. На сьогодні 17 міжнародних документів, погоджених на експертному рівні, практично відпрацьовані та проходять внутрішньодержавні процедури узгодження.
Визнанням регіональної ролі України стало проведення в Києві (22-23 травня 2006 р.) Саміту ГУАМ, на якому Президентами України, Азербайджанської Республіки, Грузії та Республіки Молдова ухвалено рішення щодо створення Організації за демократію та економічний розвиток – ГУАМ і підписано її Статут, а також прийнято Спільну декларацію глав держав Організації за демократію та економічний розвиток – ГУАМ з питання врегулювання конфліктів.
З метою поглиблення економічної складової співробітництва країн – учасниць міжнародного об’єднання ГУАМ 25 травня 2006 р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження “Про схвалення проекту Концепції розроблення та реалізації економічного проекту ГУАМ “Придунайський енерготранспортний міст”.
Значно активізувалось співробітництво України з міжнародними фінансовим установами.
Європейська інтеграція. Успішно розвивається співпраця з ЄС в рамках Плану дій Україна – ЄС. Європейською Стороною позитивно оцінюється стан виконання Плану дій Україна – ЄС, реалізація якого має створити необхідні умови для переходу в майбутньому до якісно нового рівня відносин з ЄС.
В рамках торговельно-економічного співробітництва з ЄС:
збільшено квоту на поставки української металопродукції на 112 тис. тонн, що орієнтовно становить 50-55 млн. доларів США;
припинено дію антидемпінгових заходів щодо імпорту українського карбіду кремнію;
продовжено строк дії Угоди з ЄС, яка передбачає торгівлю текстильними виробами без кількісних обмежень та режиму подвійної перевірки.
Започатковано консультації із створення зони вільної торгівлі, яка передбачатиме вільний доступ на ринок ЄС українських товарів, послуг та капіталу.
Європейський Союз є одним з найбільших донорів України – тільки за 2003 –2006 роки загальний обсяг технічної допомоги становить понад 910 млн. євро.
EMBED Excel.Chart.8 \s
Досягнуто домовленості з ЄС та парафовано відповідну Угоду, яка передбачає спрощення процедури отримання та можливість оформлення багаторазових шенгенських віз, а також спрощення візового режиму поїздок для окремих категорій українських громадян (журналісти, студенти, аспіранти, учні, учасники спортивних, наукових та культурних заходів, пенсіонери, інваліди).
6. Оборона
У ході реалізації заходів Державної програми розвитку Збройних Сил України на 2006 – 2011 роки протягом 2006 року виконано більше ніж 91 відсоток запланованих на рік організаційних заходів та забезпечено на кінець року досягнення чисельності Збройних Сил, визначену Законом України.
Постановою Уряду затверджено Положення про Міністерство оборони України, а Указом Президента України - Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України, якими уточнено функції та завдання зазначених органів з планування оборони держави, управління застосуванням Збройних Сил України, координації та контролю за виконанням завдань у сфері оборони.
Розпочато створення нового органу військового управління оперативної ланки – Об’єднаного оперативного командування.
Президентом України затверджено Стратегічний замисел застосування Збройних Сил.
Протягом 2006 року Збройні Сили України брали участь у заходах двостороннього співробітництва з 89 країнами світу.
Збережено позитивну динаміку участі у міжнародних миротворчих операціях під егідою ООН, ОБСЄ та НАТО. На сьогодні 579 військовослужбовців Збройних Сил України беруть участь у 10 миротворчих місіях у 8 країнах світу. У 2006 році було успішно здійснено перехід на принцип ротації миротворчих контингентів штатними підрозділами Збройних Сил України.
Відповідно до Плану верифікаційної діяльності Збройних Сил України було проведено 69 контрольних заходів на території держав-учасниць договорів у галузі контролю над озброєннями. У свою чергу на території України було проведено 35 інспекцій та візитів.
З метою забезпечення надійного збереження озброєння, ракет і боєприпасів уточнено "Програму забезпечення живучості та вибухопожежобезпеки арсеналів, баз і складів озброєння, ракет і боєприпасів Збройних Сил України на 1995 - 2015 роки". У 2006 році за загальним фондом державного бюджету на фінансування заходів програми було передбачено 85 млн. гривень, що на 12 відсотків перевищує показники 2005 року (75,8 млн. гривень).
На виконання заходів, передбачених Програмою утилізації звичайних видів боєприпасів у 2006 році передбачено державним бюджетом видатки в обсязі 110,3 млн. гривень, що більше порівняно з 2005 роком на 36,4 млн. гривень.
Розроблено законопроект „Про державні гарантії прав, соціальний захист військовослужбовців і громадян, звільнених із військової служби, та членів їх сімей”. Урядом затверджений Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, яким визначено механізм надання житла військовослужбовцям Збройних Сил, інших військових формувань.
http://www.kmu.gov.ua/document/60505331/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%96%20%D1%81%D0%BE%D1%86%D1%96%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BA%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D0%B2%202006%20%D1%80%D0%BE%D1%86%D1%96.doc