МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ІКТА
Кафедра захисту інформації
Реферат
з курсу:
„ Робота в мережі інтернет ”
на тему:
„Історія виникнення сервісу Wikipedia ”
Виконав: ст. гр. ЗІ-11

Прийняв: Максимович В.М.
Львів 2010

Зміст
1.Вступ
2.Особливості Вікіпедії
3.Детальніше про поняття та філософію «Вікі».
4.Основні правила Вікіпедії
5.Дотичні до Вікіпедії проекти
6.Статистика відвідування
7.Висновок
8.Джерело інформації
1.Вікіпедія(інтернет бібліотека)-це великий і досить популярний сервіс мережі інтернет. Початковими організаторами проекту були Джиммі Вейлз (Jimmy Wales), виконавчий директор фірми Bomis, і Ларрі Сенгер (Larry Sanger). Перші 13 місяців Bomis фінансувала Сенґера для створення перших статей Вікіпедії.
У Вікіпедії немає централізованого складу редакторів, весь матеріал доповнюється учасниками, вікіпедистами (wikipedians). Усі вони мають право писати статті на будь-які теми або виправляти вже написані статті. Захоплені учасники можуть стати адміністраторами Вікіпедії, однак ця посада дає більше відповідальності, ніж прав.
2.Вікіпедія повністю відповідає концепції «вікі». Це означає, що кожен відвідувач може вільно, без реєстрації, редагувати і поширювати зміст будь-якої статті.
З цієї можливості випливає й інша важлива ознака Вікіпедії: відсутність авторських прав. Відповідно до Суспільної Ліцензії GNU, ніхто не може пред'являти свої авторські права на матеріали Вікіпедії.
Одним з головних пунктів у критиці проекту Вікіпедії є те, що статті можуть кожним змінюватися і ніхто не відповідає за правильність і повноту інформації. У противагу цьому учасники Вікіпедії дотримуються думки, що легкість і доступність зміни інформації сприяє підвищенню ступеню її правильності й актуальності.
Незрозумілі та суперечливі моменти можуть бути обговорені поза основним текстом статті, на спеціально відведеній у кожній статті сторінці «Обговорення».
3. Вікі — це веб-сайт (або інша гіпертекстова збірка документів), що дозволяє користувачам змінювати самостійно зміст сторінок на ньому.
Термін Вікі може також стосуватися спільного програмного забезпечення (collaborative software), яке створюється для створення такого сайту.
Терміни Вікі (з великої літери) та ВікіВікіВеб (WikiWikiWeb) часом використовують, щоб сказати конкретно про Portland Pattern Repository — перший вікі в історії. Прихильники такого використання пропонують використовувати слово з малої літери для вікі-сайтів загалом.
Слово вікі походить з гавайської мови й означає «хуткий» або ж «надшвидкий». (Як у відомому анекдоті про Хуткого Гонзалеса).
Першим вікі став Portland Pattern Repository, створений Вордом Канінгемом (Ward Cunningham) у 1995 році. Канінгем вигадав і назву «вікі», і концепцію — і сам створив перше втілення системи вікі. Як було згадано вище, дехто дотримуються думки, що тільки перший вікі слід називати Вікі (з великої літери) або ж ВікіВікіВеб (WikiWikiWeb). Вікі Ворда Канінгема залишається одним з найпопулярніших вікі-сайтів.
Канінгем узяв термін вікі від «вікі вікі», тобто «хутких» автобусиків, що функціонували в аеропорту Гонолулу. Вікі вікі — це було перше гавайське слово, яке Канінгем вивчив під час першого відвідання островів, коли працівник аеропорту сказав йому їхати з одного терміналу в інший автобусом вікі-вікі.
За словами самого Канінгема, «Я обрав термін вікі-вікі, щоб замінити надто хутку думку назвати цю штуку „хуткою мережею“.»
Наприкінці 20 століття, вікі-сайти все більше визнаються як перспективний шлях розвитку приватних і публічних баз знань, і саме цей потенціал надихнув засновників енциклопедичного проекту Nupedia — Джимбо Уельса (Jimbo Wales) та Ларрі Сенгера (Larry Sanger) — до використання технології вікі як основи електронної енциклопедії: так у січні 2001 року було створено енциклопедію 21 століття — «Wikipedia». Спочатку вона працювала на базі програмного забезпечення UseMod, але потім перейшла на власну відкриту базу кодів, яку тепер перебрали багато інших вікі.
Сьогодні Вікіпедія, а також окремо її англійська частина — найбільший вікі-портал у світі. Друге місце займає німецька версія. А от четвертим завбільшки вікі є Susning.nu база даних шведською мовою, що використовує програмне забезпечення UseMod. Всеохопна природа Вікіпедії стала значущим чинником її росту, тоді як багато інших вікі є високоспеціалізованими. Дехто пов'язує швидке зростання Вікіпедії з рішенням не використовувати CamelCase. У будь-якому разі, те, що вона є найбільшим вікі, призвела до того, що часом на неї посилаються як на Материнську вікі на менших вікі, спеціалізованих за темами.
Часом замість слова вікі використовують віківікі або ВікіВікі, за такою філософією: краще, щоб помилку було легко виправити, ніж щоб її було важко зробити. Тож вікі, будучи дуже відкритими, мають також і різні засоби для перевірки правильності недавніх змін у сторінки. Найвизначніший із таких засобів майже на кожному вікі — це так звана сторінка «Недавніх змін», на якій відображено список або конкретної кількості останніх редагувань, або список усіх редагувань, які було зроблено за даний проміжок часу. Деякі вікі дозволяють також фільтрувати зміни, так щоб незначні зміни, або зміни, які було створено скриптами для автоматичного імпортування («боти» bots) — можна було виключати зі списку. за такою філософією: краще, щоб помилку було легко виправити, ніж щоб її було важко зробити. Тож вікі, будучи дуже відкритими, мають також і різні засоби для перевірки правильності недавніх змін у сторінки. Найвизначніший із таких засобів майже на кожному вікі — це так звана сторінка «Недавніх змін», на якій відображено список або конкретної кількості останніх редагувань, або список усіх редагувань, які було зроблено за даний проміжок часу. Деякі вікі дозволяють також фільтрувати зміни, так щоб незначні зміни, або зміни, які було створено скриптами для автоматичного імпортування («боти» bots) — можна було виключати зі списку.
4. Хоча у Вікіпедії мало правил, яких варто суворо дотримуватися, існує декілька базових принципів:
Найголовніший з них: неприпустимість публікації текстів і зображень, захищених авторськими правами.
При написанні і редагуванні статті варто прагнути до максимальної неупередженості, притримуватися нейтральної думки. Відповідно до цього принципу, усі можливі спірні погляди на предмет статті повинні бути неупереджено в ній подано.
5.У Вікіпедії існує ціла низка допоміжних сервісів,що покращує її роботу і дає користувачам більші можливості.
Фонд Вікімедія, компанія-власник і організатор Вікіпедії, також підтримує й інші проекти зі створення вільних публікацій в Інтернеті:
вільна бібліотека — ВікіТека,
безкоштовні підручники — ВікіПідручник,
словник — ВікіСловник,
збірники цитат — ВікіЦитати.
вільні новини — ВікіНовини
вільний каталог біологічних видів — ВікіВиди
збірка медіа-файлів — ВікіСховище
6. Відповідно з дослідженням Лабораторії соціального маркетингу «Сарафанноє радіо», сайт http://wikipedia.org входить до числа 8 найпопулярніших сайтів в Україні за підсумками 2009[4].
Згідно із сайтом alexa.com, Вікіпедія:
7-ий найбільш відвідуваний сайт світу та Сполучених Штатів, а також багатьох інших країн[5];
9-ий — Великобританії та України;
11-ий — в Росії;
і навіть 87-ий у Китаї, де він офіційно заборонений.
7. Висновки
Вікіпедія –це один з найпопулярніших сервісів мережі інтернет послугами якого користуються переважно студенти.Філософія «Вікі»,яка реалізована в проекті допомагає швидко розвивати сервіс і зберігати інформацію в актуальному стані.Про популярність проекту свідчить така статистика.
Згідно із сайтом alexa.com, Вікіпедія:
7-ий найбільш відвідуваний сайт світу та Сполучених Штатів, а також багатьох інших країн[5];
9-ий — Великобританії та України;
11-ий — в Росії;
і навіть 87-ий у Китаї, де він офіційно заборонений.
8. Джерело
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%96%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D1%96%D1%8F