АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОСТОРОВОГО РОЗВИТКУ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ РЕГІОНІВ
Мірзодаєва Т.В.
Україна, Київський національний торговельно-економічний університет,
Кіото 19, кафедра Менеджменту ЗЕД
Початок ХХІ ст. ознаменувався загостренням і поглибленням соціально-економічних проблем в територіальних системах різних країн в результаті прискорення змін зовнішнього середовища і посилення конкуренції, а також внаслідок відсутності загальної концепції управління просторовим розвитком соціуму.
Конструктивізм у пошуку шляхів вирішення цих проблем сьогодні переноситься на рівень окремих регіонів в межах країн, оскільки кожен з них стає не лише територіальною одиницею країни, а і всього світу. Регіон характеризується цілістністю і просторовою єдністю, має власну специфіку природно-ресурсного, економічного, соціального, демографічного та іншого потенціалу. Тому в світовому економічному просторі, що перебуває на етапі глобалізації, а отже, і певної уніфікації соціально-економічних процесів, регіони повинні стати тими територіальними одиницями, які складатимуть соціально-економічний простір світу, зберігаючи при цьому свою специфіку і самобутність. Для забезпечення цих умов в останній час все активніше застосовується підхід просторового розвитку і планування.
В сучасних реаліях кожна регіональна соціально-економічна система (регіон) в Україні має певний набір як загальних так і специфічних проблем просторового розвитку в першу чергу відтворювальної системи, яку складають наявні продуктивні сили. Актуальною проблемою є розробка механізмів забезпечення ефективного і динамічного просторового розвитку продуктивних сил регіону. Першим кроком до вироблення цього механізму має стати комплексний аналіз соціально-економічної системи. Комплексність аналізу полягає в дослідженні різних аспектів розвитку цієї системи : галузевого, функціонального, економічного, організаційно-управлінського, територіального, екологічного, соціального тощо.
Необхідність наукового дослідження просторового розвитку продуктивних сил в регіональному розрізі (масштабі) пояснюється також можливостями розширення коопераційних виробничих зв'язків між окремими сусідніми адміністративними областями, ринків збуту продукції, спільного освоєння і використання наявних потужностей та природних ресурсів, активізації розвитку місцевої інфраструктури.
Отже, на першочерговими теоретико-методологічними завданнями дослідження просторового розвитку регіонів повинні стати :
Дослідження сутності просторового розвитку та формулювання понятійного аппарату.
Визначення і структуризація за значимістю в сучасних умовах ключових факторів просторового розвитку.
Дослідження загальних властивостей просторового розвитку продуктивних сил регіонів, визначення основних закономірностей і принципів їх просторової організації.
Визначення особливостей просторового розвитку продуктивних сил регіонів на етапі ринкової трансформації і включення у світогосподарські зв(язки.
Систематизація методичних підходів до оцінки ефективності просторового розвитку продуктивних сил регіонів.
Аналіз та оцінка стану основних елементів продуктивних сил в регіонах, динаміку їх використання.
Виявлення найскладніших і найважливіших соціально-економічних проблем просторового розвитку продуктивних сил в регіонах, з(ясування їх причинно-наслідкових зв(язків.
Обгрунтування напрямків вдосконалення просторової організації продуктивних сил регіонів в умовах структурної перебудови господарства та зміни соціально-економічних відносин в суспільстві.