3.2. Індустріалізація

Промисловий переворот у провідних галузях української промисло­вості створив матеріально-технічні та соціальні передумови для подальше го розвитку економіки. Наприкінці XIX ст. в Україні, незважаючи на за лишки кріпосництва, розпочалась індустріалізація.

Середньорічні темни зростання промисловості України, як і всієї росі ської імперії, досягли найвищого рівня. Причому важка індустрія йорів" по з легкою розвивалася майже вдвоє швидше. и

У розвитку металургійної промисловості України переломними ста^ 80 —90-ті роки XIX ст. У той час на території Катеринославської та

308ІІської губерній було збудовано 17 великих металургійних заводів. Това-с ЇВО Брянського рейкового заводу, уклавши договір з Акціонерним то-Р иством криворізьких залізних руд про постачання сировими, у 1885 р. озпочало будівництво потужного чавуноливарного підприємства поблизу Катеринослава (Олексаидрівське, пізніше Брянське). У травні 1887 р. за­вершено спорудження першої домни, а ще через рік почала діяти друга піч. у 1889 р. став до ладу металургійний завод з двома домнами в с. Кам'япське (нині Дпіпродзержинськ). У 1892 р. введено в експлуатацію Гданцівський, в 1884р. — Дружківський, в 1896 р. — Доиецько-Юріївський, в 1897р. — Нікополь-Маріупольський металургійні заводи. Південноукраїнські мета­лургійні підприємства були досить великими. На Суданському заводі пра­цювало 1200, на Юзівському — 5 — 6 тис., Кам'янському — близько 3 тис., Олексаидрівському — 4 тис. робітників.

У результаті спорудження нових і збільшення продуктивності діючих заводів на півдні України було створено велику металургійну промисло­вість. Виробництво чавуну зросло з 1,3 у 1880 р. до 8,5 млн ну дів у 1889 р. (у 6,5 раза), а прокату — відповідно з 1,7 до 5,2 мли пудів (або більше ніж у 3 рази). Частка Півдня України у виробництві чавуну в монархії Романових за цей період збільшилася з 5 до 19 %, прокату — з 4,5 до 13 %. У 1913 р. в Україні діяв 21 металургійний завод. Наприкінці 90-х років XIX ст. Україна виплавляла 52, у 1913 р. — 69 % загальноімнерського виробництва чавуну, 67 % сталі, 58 % прокату.

У зв'язку з розвитком металургійної промисловості на півдні України почало швидко зростати видобування нікопольської марганцевої руди.

Перехід металургії на мінеральне паливо зумовив високі темпи розвитку нової галузі важкої індустрії — коксового виробництва. Так, з 1889 по 1899 р. виробництво коксу збільшилося в Україні у 10,2 раза. У загальному вироб­ництві коксу в Росії частка України у 1889 р. становила 91, а в 1899 р. — вже 99,4%.

На відміну від кам'яновугільних копалень коксове виробництво вже на перших металургійних заводах України одразу виникло у вигляді вели­ких підприємств. Продуктивність коксових установок металургійних за­водів становила 3,5—4,5 млн пудів на рік, па копальнях — 0,3—18 млн пудів. На металургійних підприємствах використовувались закриті коксові І1ечі, значно економічніші порівняно з відкритими, що діяли па копальнях.

Розвиток металургійної промисловості України був нерозривно пов'я­заний з освоєнням Криворізького залізорудного басейну. За останнє деся-тиРіччя XIX ст. значно зросла кількість залізних рудників у Криворіжжі.

Покращилася технічна оснащеність українських рудників. Збільшилася

'лькість парових машин, зросла їхня загальна потужність. Залізорудна Ігро-

словість перетворювалася на самостійну галузь великого індустріального

м        ІИ111ва- Збільшилась кількість великих рудників, устаткованих парови-

'    машинами. Наприкінці XIX ст. велике машинне виробиицтвр в українській

•р /зору ди^ промисловості давало понад 75 % загального обсягу продукції.

уло зайнято понад 62 % робітників. Залізорудна промисловість України,

309як і металургійна, розвивалася швидше, ніж в інших промислових районах Російської імперії. Частка України в загальпоімперському видобутку залі ної руди зросла з 4,4 % в 1880 р. до 52,9 % у 1899 р.

Сформувалося велике кам'яновугільне виробництво в Донбасі. Частка Донбасу в загальиоімиерському видобутку вугілля (без Королівства Польського) зросла в 1890 р. до 84,6 % і в 1898 р. — до 92 %. Видобуток вугілля збільшився з 927 мли пудів у 1909 р. до 1543,8 у 1913 р. (або на 66,5 %). На цей час у вугільній промисловості України діяло 1200 шахт, т яких працювало 1684 тис. чол.

Перетворення великих кам'яновугільних підприємств на переважаючу форму виробництва кам'яновугільної промисловості Донбасу було пов'я­зане з тим, що вони стали порівняно передовими технічно. Однак техніч­ний прогрес у цій галузі індустрії не набув широкого розвитку, оскільки вона мала великі резерви дешевої робочої сили.

Порівняно з металургією, вугільною та залізорудною промисловістю ма­шинобудування в Україні, за винятком сільськогосподарського, розвивало­ся повільно. У 1884 р. тут було 75 машинобудівних підприємств (без Таврій­ської губернії). Протягом 80-х років сформувалися два райони українсько­го машинобудування загальноімперського значення: Херсонсько-Катери-Іюславський (8,5 % загальиоросійського виробництва) і Києво-Харків-ський (6,5 %). Наприкінці XIX ст. в Катеринославській губернії 33 підприєм­ства виробляли сільськогосподарські машини і знаряддя, в Таврійській губернії — 19, в Херсонській — 16.

В Україні вироблялось більше половини всіх сільськогосподарських машин, що виготовлялися на території Європейської Росії. Великим підприєм­ством, котре випускало сільськогосподарські машини, був завод Грієвза в Бердянську. Заводи Одеси, Харкова, Єлизаветграда, Білої Церкви, Києва відігравали важливу роль у виробництві сільськогосподарських машин, а також апаратів, насосів для цукрової, винокурної, лісопильної та інших га­лузей промисловості. У 1876—1890 рр. вартість машин, випущених на підпри­ємствах чотирьох південних губерній Російської імперії (Донської, Катери­нославської, Херсонської, Таврійської), зросла більше ніж у 8 разів, а за наступні чотири роки — ще у 2,5 раза. Це були найвищі темни розвитку машинобудування в усій монархії Романових. Однак машини, виготовлені українськими підприємствами, за своєю вартістю і якістю поступалися іно­земним. Мало вироблялося машин для самої промисловості, в тому числі для машинобудування.

У 1895 р. розпочалось будівництво Харківського паровозобудівного, а в 1896 р. — Луганського машинобудівного заводів. Уже в 1900 р. ці підприєм­ства випустили 233 паровози, що становило 23,3 % загальпоімиерського вироб­ництва. У Катеринославській губернії поряд з заводами сільськогосподарського машинобудування було побудовано вагонобудівний завод у Нижиьоднінр08' ську. Великим центром машинобудування став Харків. Першими машинобу­дівними заводами, що випускали спеціальні машини для гірничозаводське промисловості, були Краматорський, Горлівський і Катеринославський.

310Про розвиток українського суднобудування досить яскраво свідчить

льпість Миколаївського заводу "Наваль". Заснований у 1895 р. Бельгій-

Д1    м ацоііімііим акціонерним товариством (з первісним капіталом близько

?млн крб., який через 2 роки збільшився вдвоє), завод "Наваль" до 1900 р.

2250 робітників. Загальний випуск продукції досяг 4200 тис. крб. Проте

повній завантаженості підприємства його річна продуктивність могла ста-'Іовити понад 8 мли крб. за умови, що тут було зайнято 5 тис. робітників.

Усього в Україні в 1913р. налічувалося 450 машинобудівних і метало­обробних підприємств, на яких працювало 57 тис. робітників. Випуск вало­вої продукції машинобудування становив 20,2 % всієї продукції машинобу­дування та металообробної промисловості Росії. Проте українське машино­будування не задовольняло зростаючих потреб індустріального розвитку країни. Велику кількість машин та верстатів, як і раніше, ввозили з-за кор­дону, зокрема майже половину складних сільськогосподарських машин.

Швидкими темпами розвивалися в Україні харчова, лісопильна, швей­на та інші галузі промисловості.

Підприємства харчової промисловості Правобережжя і частково Ліво­бережжя наприкінці XIX ст. виробляли 72 % українського цукру. На почат­ку 90-х років па Правобережжі та Харківщині діяло понад 150 цукрових заводів, які виробляли близько 21 мли пудів цукру (85 % загально-імперського виробництва) .

З 1901до1917р. виробництво цукру-піску в Україні становило 78—85, цукру-рафінаду — 73 — 75 % загальноімнерського виробництва. Кількість діючих в Україні цукрових заводів за 5 років перед першою світовою війною (1910 — 1914) зросла з 197 до 210, а чисельність робітників, які працювали на них, - з 110 732 до 129 256 чол.

Центром борошномельної промисловості був південь України. На Пра­вобережжі та Лівобережжі підприємства цієї галузі працювали у Києві, Кременчуку, Харкові. Цукрове, борошномельне, спиртогорілчане виробницт-во^стали галузями великої промисловості всеросійського значення. З галу­зей, що переробляли тваринницьку продукцію, успішно розвивалася шкіряна.

Важливе місце в економіці України займала винокурна промисловість. яка з кожним роком збільшувала випуск своєї продукції.

У тютюновій промисловості України поряд з невеликими тютюновими 'ІІДІІриємствами, які кількісно переважали, діяло чимало великих фабрик. На деяких з них працювало кілька сотень робітників.

и Важливим фактором індустріалізації України на початку XX ст. був

"аирозвипепіший на той час залізничний транспорт. У 1881 — 1890Ірр. в

країні було введено в дію 1093км залізниць, а у 1890-1895 рр. - ще

^    ] км. Частину залізниць було збудовано за рахунок державної скарб-

ЦІ, решту — великими акціонерними товариствами за підтримкою дер-

авпого кредиту. На початку 90-х років в Україні діяло 9 залізничних

7 (,РЖавІІИх і приватних) магістралей. Загальна протяжність їх становила

'   1Ис верст, або 1/5 всієї залізничної мережі Російської імперії. У иершо-

" ^есятиріччі XX ст. темни будівництва залізниць порівняно з 90-ми ро-

311ками минулого століття знизилися майже вдвоє і підвищилися лище передодні першої світової війни у зв'язку з промисловим піднесенням V цілому по Росії протяжність залізниць збільшилась у 1913 р. до 70 200 тому числі в Україні — до 10 900 км. ' ^

Залізниці створили необхідні умови для швидкого зростання металургг на півдні України, забезпечили широкий збут вугілля Донбасу. У 1870—1874 рл залізниці України щороку перевозили близько 121 млн пудів вантажів, а в 1895—1899 рр. — понад 1414. Якщо в 1878—1882 рр. мінеральне паливо стаїю вило 13,1 % вантажів, то в 1899-1901 рр. - вже 28,9 %.

У 1901 — 1911 рр. вантажообіг на залізницях України зріс на 81,6 % причому темпи зростання зернових (103,6%) і вугільних (96 %) переве­зень були випереджаючими. На зерно і вугілля припадала майже половина ваптажообороту, що відбивало характер розвитку економіки України в загальноімнерському масштабі. У 1913 р. українські залізниці перевезли 104 млн т вантажів і 49 млн пасажирів.

Певний вплив па розвиток промисловості й транспорту в Україні мав іноземний капітал, приплив якого збільшився з 80-х років XIX ст. Особливо великий потік бельгійських, французьких, англійських і американських ка­піталів ринув у гірничу промисловість. З 1888 по 1894 р. тут було створено 22 іноземні компанії.

Монополістичні об'єднання в Україні, особливо великі, були тісно по­в'язані з іноземним капіталом. Понад 25% усіх іноземних капіталів, вкладе­них у промисловість Російської імперії на початку XX ст., припадало на Україну. Так, у вугільній промисловості іноземцям належало 63 % основно­го капіталу, в металургії — 90 %. Іноземний капітал приваблювали в Украї­ну високі прибутки, які майже повністю йшли за кордон.

Величезна роль у розвитку української промисловості належала акціо-нуваншо. Перші акціонерні компанії в Україні виникли в 70-х роках. Цей процес набув широкого розмаху в 90-х роках, під час кризи 1900 — 1903 рр-. яку змінило промислове піднесення 1910—1913 рр. Воно було зумовлене врожайними роками, посиленням у зв'язку з проведенням столиніиської реформи капіталізації села, зростаючим попитом на сільськогосподарську техніку. Приплив вільних капіталів у промисловість сприяв збільшенню основних капіталів приватних акціонерних комерційних банків і торгово-промислових підприємств, зростанню акціонерних товариств. На масштаби промислового піднесення чималий вплив мало значне збільшення замов-ілепь державної скарбниці, пов'язаних з підготовкою царизму до перш01 світової війни.

Створення акціонерних товариств певною мірою вирішувало проблему об'єднання індивідуальних капіталів і компенсувало нестачу грошей У підприємців. Акціонерні компанії були єдиною формою організації фіна11 сового та монополістичного капіталу і проникнення іноземного капіталУ ;українську промисловість.

У 70 —80-х роках виникли перші акціонерні компанії. Чимало їх рУл_ створено в 90-х роках. Серед них Голубівське Берестово-Богодухівське гір'1

312числове товариство (1890), Російсько-Допецьке товариство кам'яно-Ч01ільної та заводської промисловості (1895), акціонерне товариство Брян-

их кам'яновугільних копалень та рудників (1896), Катерипівське гірни-°Ь томислове товариство (1896), Таганрозьке металургійне товариство (1896). V 1896 р. утворюється також Допецько-Петровеньківське гірничозаводське овариство для розробки кам'яновугільних та інших покладів в Катери-юславській губернії. У 1898—1899 рр. виникли Південне і Воскресепське гірничопромислові товариства, Кримське-Донецьке товариство кам'яновугіль­ної та гірничої промисловості, акціонерне товариство Катеринославського трубо- і залізопрокатного заводу, Південпо-Російське металургійне товари­ство, Товариство Керченських металургійних заводів і рудників, Крама­торське металургійне товариство.

Акціонерні компанії з'являлися також в інших галузях промисловості півдня України: Товариство рудників Дубової Балки в Кривому Розі з видобутку залізної руди (1892), Російське паровозобудівне і механічне товариство (1895), Російське товариство машинобудівних заводів Гартмана (1896), Товариство Швдешю-Російського машинобудівного заводу (1896) тощо. В руках найбільших акціонерних товариств зосереджувалася більша частина капіталів.

Показовими є дані про частку великих компаній в акціонерному капі­талі найважливіших галузей промисловості. У 1870 — 1890 рр. кількість най­більших товариств, основний капітал яких становив від 1 млн крб. і більше, зросла вії разів, а їхній капітал — у 8 разів. При цьому загальний основ­ний капітал товариств з капіталом, меншим ніж 1 млн крб., збільшився тільки у 6 разів порівняно з їхньою кількістю. До того частка акціонерних товариств з капіталом, меншим ніж 1 млн крб., зменшилася в 1,6, а з основ­ного капіталу - в 1,33 раза.

Правом вирішального голосу в акціонерних товариствах користувалися тільки великі та найбільші підприємці. В статутах цих товариств зазнача­лося, що кожен акціонер має право бути присутнім па загальних зборах і брати участь в обговоренні питань, але право вирішального голосу надава­лось акціонеру, який мав не менше ніж 12 акцій. Власник 24 акцій мав два голоси, 48 - три.

Акціонерна промисловість України, як і монархії Ромапових в цілому, ха­рактеризувалася великою прибутковістю. У другій половині 90-х років норма прибутку в ній коливалася між 11,5 і 15,6 % на капітал, що становило в серед­ньому 13 %, майже вдвоє перевищуючи прибутковість західноєвропейських Ідириємств. Гірничопромислові південноукраїнські фірми, використовую­чи систему державних замовлень і забороненого митного протекціонізму, до-ягали небачених надприбутків. Це, зокрема, стосувалося металургійних заво-№. прибуток яких у 1897 р. досягав в середньому 50 % на капітал, а Юзівського

оду _ ЮО %. Дивіденди Південно-Російського Дніпровського металургій-!.° ґовариства і Товариства Брянського рейкопрокатного залізоробного і 10 виР°6ІШЦтва становили 30-40 % на капітал. У 1897-1898 опера-році товариство Дніпровського заводу отримало близько 4 млн крб.,

313

'.Ятобто 80 % чистого прибутку на капітал, видавши з цієї суми 2 млн крб. абп 40 % дивідендів.

Дивіденди акціонерних товариств коксового виробництва досягали 30-~ 35, а вугільних — 9— 12 % па капітал. Південноукраїнські гірничопромис ловці наживали багатомільйонні багатства.

Поява значної кількості акціонерних товариств у найважливіших галу­зях промисловості України свідчила про те, що розпочався новий етап ста­новлення великої індустрії. Нагромадження капіталу невеликою кількістю акціонерних компаній у провідних галузях української промисловості ста­ло важливою умовою для створення тут монополій. ;

Переломним моментом процесу зростаючої концентрації виробництва була економічна криза 1900— 1903 рр. Вона безпосередньо призвела до кра­ху сотень невеликих і слабких підприємств та створення ряду великих монополістичних об'єднань.

За концентрацією виробництва в основних галузях промисловості Україна займала перше місце в Російській імперії. Так, у 1901 р. на 12 великих металургійних заводах (з 16 діючих) було зосереджено 96 % усіх робітників металургії Півдня України. На кожному з них працювало понад 1 тис. робіт­ників, які виплавляли 87 % чавуну в цьому регіоні.

Високий рівень концентрації був характерний також для вугільної про­мисловості Донбасу. Тут частка 25 акціонерних товариств (з 26 діючих у цій галузі) у 1912 р. становила 95,4 % видобутку всіх акціонерних това­риств і понад 70 % видобутку вугілля в Донбасі.

Важливим фактором у монополізації промисловості України в цілому і вугільної зокрема була організація в 1904 р. синдикату "Продвугілля", який об'єднав майже весь видобуток і продаж кам'яного вугілля в Донбасі. Це був один з найбільших синдикатів Російської імперії. До нього входило 18 вели­ких акціонерних вугільних товариств, підприємства яких зосереджували май­же 75 % усього видобутку вугілля в Донбасі. Напередодні першої світової війни на підприємствах "Продвугілля" працювало 64 тис. робітників.

У 1902 р. в Україні засновано найбільший у металургії синдикат "Прода-мет". Його мета — торгівля виробами заводів цього об'єднання. У синдикат входило 12 підприємств (товариств), серед яких були Південне-Російське Дніпровське металургійне товариство "Провідане" та іп. На початок 1908 р-"Продамет" зосередив у своїх руках дві третини всього виробництва заліза і сталі Південної України. Синдикат продавав залізо різного гатунку, балки, рейки, бандажі, осі в імперії Романових.

У харчовій промисловості найбільшим був синдикат цукрозаводчиків, заснований у 1887 р., бюро якого знаходилося в Києві. Найвнливовіша роль у ньому належала цукровим магнатам Бобринським, Брапицьким, Береденкам, Хряковим. Спочатку синдикат об'єднував 78 %, а в 1892—1893 рр. — 91 % УСОІ цукрових заводів України. Основним його завданням було регулювання Ш на цукор і забезпечення підприємцям високого монопольного прибутку и внутрішньому рийку. Всього в середині 90-х років в Україні діяло 153 цукр°~ вих заводи, які виробляли 23,9 мли пудів цукру. Як і в перші роки існуваї"

314оового синдикату, підприємці скорочували продаж цукру на внутрішньому

ку і збільшували його експорт. Вивозячи частину цукру за кордон, вони Ри И0 підтримували високі ціпи на нього в Російській імперії. Ш Монополії охопили своєю діяльністю й інші галузі народного госнодар-. ва Напередодні першої світової війни в Україні вже не було жодної жливої галузі промисловості, в якій тією чи іншою мірою виробництво не було б монополізовано. Якщо в 1901 р. працювало лише 17 підприємств, па кожному з яких було зайнято понад 1 тис. робітників, то в 1913 р. їх налічу­валося вже 42. У 1900 р. 5 великих металургійних заводів виплавляли 49 % усього чавуну в Україні, забезпечивши понад 25 % його загальноімнерсько-го виробництва. В 1913 р. на ці самі підприємства припадало вже 55 % виплавленого чавуну Півдня України і 37 % виробництва його у Росії в цілому. Усі монополістичні об'єднання, що діяли в Україні, з самого почат­ку мали не регіональне, а загальноімнерське значення.

Високий рівень концентрації виробництва не суперечив існуванню вели­кої кількості невеликих підприємств, які, застосовуючи рутинну техніку, виробляли мізерні обсяги продукції.

В умовах економічного прогресу на межі XIXXX ст. швидко зроста­ли міста, створювалися нові промислові центри. У 1897 р. міські жителі України становили близько 13 % загальної кількості населення. Кількість міст з населенням до 10 тис. чол. скоротилася майже вдвоє. Тут проживало лише 11,8 % міського населення. При цьому подвоїлася кількість порівня­но великих і середніх міст. У 1897 р. в Україні було 4 великих міста: Одеса (403,8 тис. жителів), Київ (247,7), Харків (173,9), Катеринослав (112,8 тис. жителів). У них сконцентрувалося 35 % міського населення. Більше ніж половина міських жителів України, як і раніше, проживали в невеликих містах з населенням до 50 тис. чол. у кожному.

Швидкий промисловий розвиток викликав значний приплив населення з центральної Росії, насамперед у Донецько-Криворізький регіон. За раху­нок прибулих робітників бурхливо зростала кількість мешканців таких міст, як Катеринослав, Миколаїв, Одеса, Харків, Київ. Внаслідок цього в деяких містах Катеринославської, Херсонської, Київської губерній помітно переважа­ло російське населення. Так, у Миколаєві росіян було 66,3 %, українців — 7>5 %, у Харкові — відповідно 62,8 і 26, в Одесі — 47,4 і 9,2, в Києві — 54,5 1 21 % і т. д у Донбасі приблизно 70 % робітників були вихідцями з великоросійських губерній.

В цілому наприкінці XIX ст. частка росіян свред населення України таповила 12 %. Це були переважно робітники-гірники, металурги та адмі­ністративні службовці.

Наприкінці XIX — на початку XX ст. Україна піднялася на вищий Щабель економічного прогресу. Вона зайняла в монархії Ромаиових одне з рших місць щодо індустріального розвитку, випереджала інші регіони иерії за видобутком вугілля, виплавленням чавуну, виробництвом цукру. усіх провідних галузях української промисловості, у транспорті відбува-

лися

значні технічні та соціальні перетворення.

315Однак для докорінних змін в економіці цього було недостатньо. укв -на, як і раніше, була аграрною країною. В 1913 р. у сукупній продукції цр' мисловості та сільського господарства України промисловість станови ° 48,2 %. Частка засобів виробництва у всій промисловій продукції дорівіш вала 42 %. На селі проживало більш як 80 % населення України.

До першої світової війни українська промисловість становила 24 З У загальноімперської, даючи понад 70 % продукції всієї видобувної промис­ловості Росії в цілому. При цьому частка України в обробній промисло­вості Російської імперії становила тільки 15 %. В результаті цього індустрія в Україні розвивалась однобічно. Підприємств текстильної промисловості майже зовсім не було. Слабко розвивалися хімічна та поліграфічна галузі промисловості. Металообробні підприємства, розташовані в Україні, не за­безпечували найелементарніших потреб населення. Навіть дріт і цвяхи на Наддніпрянщину завозили з Росії.

Незважаючи на порівняно швидкі темпи промислового розвитку, Україна, як і Російська імперія в цілому, продовжувала залишатися відсталою в тех-ніко-економічному відношенні. Порівняно з дореформеним періодом роз­виток промисловості в Україні наприкінці XIX — на початку XX ст. слід визнати надзвичайно швидким. Якщо ж виходити з можливостей промис­лового розвитку, які відкривав тогочасний рівень науки, техніки, культури, то слід визнати, що в українській економіці на початку XX ст. докорінних якісних змін не відбулося. Індустріалізація не була завершена, її перервала перша світова війна.